Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Marx sceptycznie o możliwości święceń kapłańskich dla kobiet

Kardynał Reinhard Marx podczas obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu 14 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Kobietom należy powierzyć więcej funkcji kierowniczych w Watykanie – mówi niemiecki kardynał Reinhard Marx, jeden z głównych doradców papieża Franciszka.

Przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich kard. Reinhard Marx był gościem jednej z programów telewizji NDR. Rozmowa dotyczyła między innymi sytuacji kobiet w Kościele i kwestii celibatu.

Wesprzyj Więź.pl

– Kobietom należałoby powierzyć więcej funkcji kierowniczych w Watykanie – zaznaczył niemiecki kardynał. Podkreślił, że „dykasteria, odpowiednik świeckich ministerstw, niekoniecznie muszą być kierowane przez kardynała czy biskupa. Na czele może stać też kobieta”.

Wesprzyj Więź

Z kolei temat możliwości święceń kapłańskich dla kobiet kard. Marx wypowiedział się sceptycznie. Przypomniał, że w Kościele katolickim jest długa tradycja, zgodnie z którą kapłanami mogą sprawować tylko mężczyźni. Poza tym – jak zauważył – papież Jan Paweł II wyraźnie wypowiedział się przeciwko święceniom kobiet. – Prawdopodobnie jednak dyskusja na ten temat będzie się toczyć – dodał.

Jednocześnie przewodniczący niemieckiego episkopatu bronił sensu celibatu księży. Podkreślił, że odpowiada on formie życia Jezusa i choćby już z tego powodu pełni szczególną rolę w Kościele.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość