Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Tomasz Krzyżak tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad”

Tomasz Krzyżak, Aneta Liberacka i Maciej Wierzyński 17 czerwca 2019 roku podczas gali Nagrody „Ślad” w Warszawie. Fot. ks. Kazimierz Sowa

Kierownik działu krajowego „Rzeczpospolitej” został doceniony za „niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej”.

Tomasz Krzyżak został tegorocznym laureatem Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka. Uroczysta gala odbyła się dziś w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Krzyżak jest dziennikarzem i publicystą, kierownikiem działu krajowego „Rzeczpospolitej”. Interesuje się historią Kościoła w Polsce. Wcześniej pracował m.in. w „Życiu Warszawy”, tygodnikach „Wprost” i „Ozon”. W 2012 r. wydał biografię św. Maksymiliana M. Kolbego, za którą otrzymał nagrodę „Feniks” Stowarzyszenia Wydawców Katolickich w kategorii edytorstwo. Jest też autorem biografii abp. Józefa Michalika „Nie mam nic do stracenia” (2015) oraz „Biografii z charakterem” poświęconej Wandzie Półtawskiej (2017).

Wesprzyj Więź.pl

Tegoroczny laureat „Śladu” otrzymał nagrodę za „niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej”.

Przedstawiający sylwetkę Tomasza Krzyżaka ks. Kazimierz Sowa dodał, że redaktor „Rzeczpospolitej” został nominowany za to, że „nie bierze udziału w ogólnopolskim wyścigu na arcykatolickość polskiego dziennikarstwa”. Podkreślił, że laureat jest po prostu rzetelnym dziennikarzem i uczciwym katolikiem, a jednocześnie człowiekiem, do którego pracy możemy się odwołać w przypadku wątpliwości.

Odbierając nagrodę, laureat przyznał, że pracuje nad swoimi tekstami do ostatniej minuty i zawsze towarzyszy mu przede wszystkim myśl, że bohaterów swoich tekstów powinien szanować.

Podkreślił też, że w pracy towarzyszy mu wspomniana m.in. w listach bp. Chrapka idea dobra wspólnego. – Czasem traktujemy to jako słowo-wytrych, ale to dobro wspólne naszej Ojczyzny jest do zrealizowania, zarówno przez polityków, jak i przez nas, dziennikarzy – zaznaczył.

Nagrodę wręczyła s. Barbara Chrapek, młodsza siostra bp. Jana Chrapka.

Pozostałymi nominowanymi do tegorocznego „Śladu” byli: Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna multimedialnego portalu Stacja7, inicjatorka Akademii Dziennikarskiej oraz Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24, ekspert spraw międzynarodowych i autor magazynu „Horyzont” emitowanego na antenie TVN24.

Kapituła „Śladu” przyznała w tym roku także Nagrodę Specjalną. Otrzymał ją śp. Piotr Pawłowski (1966–2018), działacz społeczny, założyciel i prezes Fundacji Integracja, wieloletni redaktor naczelny magazynu „Integracja” oraz portalu niepełnosprawni.pl. Nagrodę odebrała Ewa Pawłowska, wdowa po Piotrze. Podkreśliła, że jej mąż był człowiekiem bardzo otwartym i przyjaznym wobec innych ludzi, ale też bardzo pokornym. Dodała, że skupił wokół siebie wspaniały zespół ludzi zajmujących się wyzwaniami integracji osób pełno- i niepełnosprawnych i ta praca powinna być kontynuowana.

Nagroda Dziennikarska „Ślad” im. bp. Jana Chrapka przyznawana jest od 2002 r. Laureatami jej dotychczasowych edycji byli kolejno: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak i ks. Andrzej Draguła.

Wesprzyj Więź

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był on członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, wybitnym duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 byt redaktorem naczelnym miesięcznika „Powściągliwość i Praca”, w okresie 1986–1992 przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów. Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu, m.in. „Recepcja programów TV przez młodzież” i „Kościół a media”. Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 roku do swojej tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

W bieżącym roku po raz pierwszy organizacją Gali Nagrody „Ślad” zajmowało się Stowarzyszenie na rzecz Nagrody Dziennikarskiej „Ślad” im. bp. Jana Chrapka, powołane przez członków Kapituły Nagrody „Ślad”.
Partner Nagrody: Fundacja Banku PKO BP
Wsparcie: Polpharma SA

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość