Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Kasper: Sądzę, że papież wyrazi zgodę na święcenie żonatych mężczyzn

Kard. Walter Kasper. Fot. Emory University / YouTube

Celibat nie jest ani dogmatem, ani niezmienną praktyką – mówi kard. Walter Kasper, były przewodniczący Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan.

Kardynał Walter Kasper, były przewodniczący Rady do spraw Popierania Jedności Chrześcijan, obecnie bliski doradca papieża Franciszka, udzielił wywiadu dziennikowi „Frankfurter Rundschau”. Twierdzi w nim, że papież wyrazi zgodę na święcenie viri probati, czyli żonatych mężczyzn, jeśli delegaci zbliżającego się synodu o Amazonii go o to poproszą. – Jeśli biskupi wyrażą wspólną zgodę na wyświęcanie żonatych mężczyzn, to sądzę, że papież to zaakceptuje – mówi kardynał cytowany przez portal Deon.pl.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

– Celibat nie jest ani dogmatem, ani niezmienną praktyką – zaznacza niemiecki teolog. – Osobiście jestem wielkim zwolennikiem utrzymania celibatu jako obowiązkowej drogi życia poświęconego dla Jezusa Chrystusa, ale to nie wyklucza, że żonaci mężczyźni mogliby pełnić kapłańską służbę w szczególnych wypadkach – dodaje.

Dyskusja nad wyświęcaniem viri probati („wypróbowanych mężów”, termin użyty przez św. Pawła w liście do Koryntian) trwa w Kościele od dłuższego czasu i dotyczy głównie rozległych regionów Ameryki Południowej, gdzie nierzadko wspólnoty katolickie, z powodu dotkliwego braku księży, mają szansę uczestniczyć we Mszy św. i przyjmować sakramenty tylko raz w roku.

DJ

Podziel się

Wiadomość