Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Szef Papieskiej Rady Dialogu Międzyreligijnego: Żyjmy nie obok siebie, ale z sobą

Papież Franciszek i Ahmed al-Tayeb, wielki imam Al-Azhar, 3 lutego 2019 r. Fot. www.albayan.ae

Między religiami powinno chodzić o prawdziwe współżycie, a nie tylko o tolerancję – mówi bp Miguel Ángel Ayuso Guixot, nowy przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Dialogu Międzyreligijnego.

Papież Franciszek mianował dotychczasowego sekretarza Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, hiszpańskiego kombonianina, bp Miguela Ángel Ayuso Guixot MCCJ na jej nowego przewodniczącego.

Bp Guixot w rozmowie z Vatican News podkreśla, że „życie w tolerancji to nie życie obok siebie, ale świadome życie ze sobą”. Jego zdaniem, w przyszłości między religiami powinno bardziej chodzić o prawdziwe współżycie niż tylko o tolerancję.

– Religie będą musiały współpracować jeszcze ściślej, aby wprowadzać pokój na całym świecie – mówi watykański hierarcha. Zwraca uwagę, że to właśnie jest główną intencją wspólnej deklaracji o „O ludzkim braterstwie dla pokoju na świecie i zgodnego współistnienia” ogłoszonej w Abu Zabi na początku lutego przez papieża Franciszka i wielkiego imama islamskiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze Ahmeda al-Tayeba. Jego zdaniem, należy zadbać, aby treść tego oświadczenia była bardziej znana i realizowana w praktyce.

Wesprzyj Więź

Nowy przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomina wypowiedź swojego poprzednika, kard. Jean-Louisa Taurana, który mówił o „szoku ignorancji”. Zmarły w lipcu 2018 r. wieloletni przewodniczący Rady określał w ten sposób szerzącą się ignorancję wielu wiernych dotyczącą treści ich własnej religii.

Zdaniem bp. Guixota wyzwaniem dla dialogu międzyreligijnego jest dziś „obrona życia przed terroryzmem, zwłaszcza w miejscach, gdzie wierni po prostu pragną czcić Boga, a zamiast tego są w sposób okrutny mordowani”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość