Jacek Hajduk, Józef Witlin w Ameryce, Wydawnictwo Więź

Zima 2023, nr 4

Zamów

Prześwietlić Kościół czy społeczeństwo? Trzy projekty komisji do zbadania pedofilii

Mateusz Morawiecki. Fot. P. Tracz / KPRM

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział dziś powołanie państwowej komisji do zbadania przypadków pedofilii w różnych grupach społecznych. Z kolei Platforma Obywatelska i Fundacja „Nie lękajcie się” przygotowują projekty powołania komisji, które miałyby prześwietlić przestępstwa seksualne wobec nieletnich w Kościele.

Dokument Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu” o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich w Kościele miał swoją premierę 11 maja na YouTubie. Film ma już ponad 20 mln wyświetleń. Odnoszą się do niego politycy, ludzie Kościoła i mediów.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś na konferencji prasowej, że powstanie państwowa komisja do zbadania problemu pedofilii we wszystkich środowiskach mających kontakt z dziećmi. – Ani mundur, ani koloratka, ani fartuch lekarski, ani waciak, ani Nagroda Nobla, ani żadne inne tytuły, czy stroje nie mogą służyć jako zasłona dymna, jako unikanie odpowiedzialności – powiedział. Szef rządu do współpracy zaprosił opozycję, nie wyjaśnił jednak, jak w praktyce wyglądałby skład gremium.

O rządowych pracach zmierzających do powołania państwowej komisji mówiła przed posiedzeniem rządu jego rzeczniczka Joanna Kopcińska. – Jeżeli taka komisja powstanie, wszyscy, którzy skrzywdzili dzieci, są równi wobec prawa – bez względu na to, jaki zawód wykonują, jaki mają status społeczny, płeć czy wykształcenie. Wszyscy mają ponieść za to wysokie, skuteczne kary tak, aby nie tylko karać złoczyńców, którzy już dokonali złego na dziecku, ale również zapobiegać – powiedziała rzeczniczka. Jak dodała, „jeśli komuś naprawdę zależy na dobru dziecka, to powinien doprowadzić do tego, żeby zbadać każdy przypadek. Jeżeli ktoś chce awantury politycznej, będzie mówił o jednym, wybranym środowisku”.

Dwa inne zapowiedziane już projekty dotyczą wykorzystywania seksualnego w instytucjach kościelnych. Własny projekt państwowej komisji, która zajęłaby się pedofilią w Kościele, przygotowała Platforma Obywatelska. W skład komisji miałoby wejść 9 osób: 3 przedstawicieli ofiar, 3 prokuratorów w stanie spoczynku i 3 sędziów w stanie spoczynku. Komisja miałaby uprawnienia śledcze, czyli mogłaby w uzasadnionych przypadkach kierować do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Wesprzyj Więź

Z kolei Fundacja „Nie lękajcie się”, zrzeszająca ofiary wykorzystywania seksualnego w Kościele, przedstawiła projekt powołania komisji składającej się z 15 osób. Byłyby one powoływane przez Sejm większością trzech piątych głosów. W jej skład weszłoby 7 prawników, 3 psychologów i psychiatrów, 3 osoby rekomendowane przez doświadczone organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą ofiarom przestępstw seksualnych oraz po jednej osobie wskazanej przez premiera i prezydenta. Komisja miałaby zapewniony dostęp do kościelnych archiwów, byłaby uprawniona do pośredniczenia w rozwiązaniu sprawy zadośćuczynienia. Projekt ustawy przewiduje ponadto zawieszenie przedawnienia przestępstw seksualnych wobec nieletnich.

W pracach tej komisji udział mogliby brać też przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, ale nie mieliby prawa głosu.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość