Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Generał jezuitów: Kościół w Polsce stoi przed szansą na uzdrowienie

Arturo Sosa, generał jezuitów. Fot. Jesuit Conference of Asia Pacific / YouTube

Przyznanie się do grzechu, szczególnie tak bolesnego, jak nadużycia seksualne, zawsze jest bolesne. Kościół w Polsce staje przed dużą szansą na to, żeby rozeznać rzeczywistość i podjąć konieczne kroki ku uzdrowieniu – powiedział dziś generał jezuitów o. Arturo Sosa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Ojciec Arturo Sosa wygłosił dziś na KUL-u wykład dotyczący znaków czasów w kontekście synodu o młodzieży.

Wesprzyj Więź.pl

Jezuita mówił na temat różnych wyzwań, przed którymi stoi współczesny Kościół. Zwrócił uwagę, że jednym z zadań jest zmierzenie się z problemem wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych.

Zauważył, że Kościół nigdy nie był miejscem wyłącznie dla osób nieskazitelnych moralnie. – Wszyscy jesteśmy grzesznikami. Pierwszym krokiem do zwyciężania grzechu jest jednak przyznanie się do niego. To bardzo bolesne, a na pewno do takiego rodzaju grzechu, jakim są nadużycie seksualne. Być może dlatego istnieją próby ukrywania tego zjawiska – tłumaczył.

Zdaniem generała jezuitów, wyciągnięcie konsekwencji wobec księdza-pedofila, zarówno na płaszczyźnie prawa cywilnego, jak i kanonicznego, nie spełnia jeszcze w pełni wymierzenia sprawiedliwości. – Należy zastanowić się, w jaki sposób zadośćuczynić krzywdzie, jaką uczyniono ofierze. To nie zawsze jest proste, ponieważ krzywda osobista poczyniona konkretnemu człowiekowi staje się również krzywdą społeczną. Ojciec Święty zaprasza nas, żebyśmy starali się zrobić wszystko, co się da, żeby pomóc takim osobom przezwyciężyć takie sytuacje – podkreślił.

Wesprzyj Więź

Dzieląc się swoim doświadczeniem walki z przestępstwami seksualnymi w Kościele w Ameryce Łacińskiej, zaznaczył, że kluczową rolę w procesie uzdrowienia odgrywa edukacja. – Jeśli nie będzie wychowania, to choć stworzylibyśmy bardzo dobre procedury, gdy osoby odpowiedzialne schowają je do szuflady, staną się jedynie martwą literą. Stworzyliśmy autonomiczne procesy niezależnego nadzoru, przez który muszą przejść wszyscy duchowni Ameryki Łacińskiej – wyjaśnił. – Kościół w Polsce staje przed dużą szansą na to, żeby rozeznać rzeczywistość, w jakiej się znalazł i podjąć konieczne kroki ku uzdrowieniu – zauważył.

Arturo Sosa Abascal urodził się 12 listopada 1948 r. w Caracas w Wenezueli. W październiku 2016 r. został wybrany przełożonym generalnym Towarzystwa Jezusowego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość