Znak. Rok Miłosza

Lato 2024, nr 2

Zamów

W Bibliotece „Więzi” ukazała się nowa książka Józefa Majewskiego

Książka „Wiara w trudnych czasach” Józefa Majewskiego. Fot. Marcin Kiedio

„Wiara w trudnych czasach” to zbiór tekstów, w których Józef Majewski stawia pytania o ojcostwo i macierzyństwo Boga, święcenia kapłańskie kobiet, istotę ostatniego Soboru, modlitwę międzyreligijną, życie po śmierci czy granice wolności teologii.

„Oto zasadnicza postawa, z jaką teolog winien przystępować do pracy: zawsze winien sobie przypominać, że wszystko, co może powiedzieć o Bogu, pozostanie na zawsze słowem jedynie ludzkim, słowem małego, ograniczonego ludzkiego jestestwa, które zaryzykowało wielką przygodę wyczerpania niewyczerpanego misterium nieskończonego Boga” – mówił Jan Paweł II. Nie jest łatwo wytrwać w takiej postawie duchowej pokory i skromności – aż nazbyt wiele świadectw znajdziemy na to w historii Kościoła. Brak tej skromności i pokory nierzadko rodził zbyteczne teologiczne oraz doktrynalne problemy, prześladowania, cierpienia, które zatruwały życie. O niektórych współczesnych tego rodzaju napięciach, konfliktach i trudnościach opowiada książka Józefa Majewskiego „Wiara w trudnych czasach”.

Wesprzyj Więź

Zebrane w niej teksty dotyczące pytań o ojcostwo i macierzyństwo Boga, święcenia kapłańskie kobiet, modlitwę międzyreligijną, istotę ostatniego Soboru, życie po śmierci czy granice wolności teologii.

Wesprzyj Więź.pl

Józef Majewski jest teologiem, antropologiem mediów, profesorem Uniwersytetu Gdańskiego, kierownikiem Zakładu Dziennikarstwa i Mediów. Stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”. Autor dziewięciu książek, w tym: „«Błogosławić mnie będą». Nowotestamentalny obraz Matki Pana według katolicko-luterańskiego dialogu w USA”; „Spór o rozumienie Kościoła”; „Teologia na rozdrożach”; „Religia – media – mitologia”; „Fuga przemijania. Słowo o eschatologii Jarosława Iwaszkiewicza”. Współautor – m.in.: „Puste piekło? Wokół ks. Wacława Hryniewicza nadziei zbawienia dla wszystkich”; „Nad przepaściami wiary”; „Leksykon wielkich teologów XX/XXI wieku” (trzy tomy); „Humanistyka w czasach pop” (e-book), „Dilemmas of the Catholic Church in Poland”; „Tabu Polaków” (e-book); „Kościół. Komunikacja. Wizerunek”; „Liturgia – muzyka – język. O współczesnej komunikacji Kościoła”. Redaktor prowadzący i współautor podręcznika akademickiego „Dogmatyka” (sześć tomów).

DJ

Podziel się

Wiadomość