Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Dziwisz: Próby podporządkowania Kościoła władzy świeckiej nie są czymś nowym

Kard. Stanisław Dziwisz (w środku), październik 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Kościół i jego pasterze wtedy najlepiej służą narodowi, gdy przemawiają w imieniu Ewangelii, nie ulegając koniunkturalnie wpływom władzy – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz na Wawelu.

Krakowski metropolita senior kardynał Stanisław Dziwisz przewodniczył dziś w katedrze na Wawelu Mszy św. z okazji uroczystość św. Stanisława.

W homilii przypomniał, że św. Stanisław wciąż wskazuje pasterzom Kościoła, jak należy służyć ojczyźnie. – Próby podporządkowania Kościoła i jego pasterzy sprawującym władzę nie są czymś nowym, o czym nas przekonuje historia. Jednakże Kościół i jego pasterze wtedy najlepiej służą narodowi, gdy przemawiają w imieniu Ewangelii, nie ulegając koniunkturalnie wpływom władzy – zaznaczył.

Wesprzyj Więź

Według kard. Dziwisza drogą jest „zdrowa autonomia państwa i Kościoła”, a jednocześnie „życzliwa współpraca tych dwóch rzeczywistości, bo służą temu samemu człowiekowi”. – To wszystko zapisane jest w obecnej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, a jednocześnie w konkordacie zawartym przez Polskę ze Stolicą Apostolskim w czasie pontyfikatu Jana Pawła II – wskazał.

Jego zdaniem pojawiające się postulaty radykalnej świeckości państwa i separacji Kościoła od państwa w naszym kraju są nieporozumieniem. – Chrońmy dobro Polski wspólnymi siłami. Łączmy, a nie dzielmy Polaków – apelował.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość