Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Karol Modzelewski nie żyje

Prof. Karol Modzelewski, 2013 r. For. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Dziś w Warszawie zmarł prof. Karol Modzelewski. Wybitny działacz opozycji demokratycznej w PRL i historyk miał 81 lat.

Prof. Karol Modzelewski był historykiem mediewistą, a także jednym z liderów opozycji demokratycznej w czasach PRL, wielokrotnie więzionym. W 1964 r. wspólnie z Jackiem Kuroniem napisał list otwarty do partii, krytykujący linię polityczną PZPR za odejście od ideałów socjalizmu. Był też jednym z inicjatorów protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim w marcu 1968 r.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Od listopada 1980 do kwietnia 1981 pełnił funkcję pierwszego rzecznika prasowego NSZZ „Solidarność”; był autorem pomysłu przyjęcia przez związek jego nazwy „Solidarność”. Kilkakrotnie więziony i internowany ze względów politycznych w czasach PRL, łącznie spędził w więzieniu osiem i pół roku. Zasiadał w Senacie w jego pierwszej kadencji. W 1998 r. odznaczony został Orderem Orła Białego.

Opowiedział o sobie w „Więzi” Magdalenie Bajer. „Polityka i nauka do dwie bardzo różne połówki mojego życia. Alternatywne, bo każda wymaga wyłączności. Miałem okresy, kiedy pochłaniała mnie całkiem działalność zbiorowa – 1956 rok, 1968, pierwsza »Solidarność«, w pewnym sensie lata 1989-1991, kiedy byłem senatorem. To ostatnie zaangażowanie uważam za błąd, stratę czasu. W okresach pracy naukowej zajmowałem się tylko historią średniowieczną. Mam niepodzielną uwagę, co jest bardzo przydatne w mojej pracy, ale utrudnia łącznie tych dwu połówek”.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość