Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Naczelny rabin Polski dziękuje biskupom za błyskawiczną reakcję na spalenie podobizny Żyda

Rabin Michael Schudrich i biskup Rafał Markowski 15 grudnia 2017 r. na konferencji poprzedzającej 21. Dzień Judaizmu. Fot. BP KEP

Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik – napisał naczelny rabin Polski Michael Schudrich do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do prymasa abp. Wojciecha Polaka.

W Pruchniku, miasteczku na Podkarpaciu, odbył się 19 kwietnia, w Wielki Piątek, tzw. sąd nad Judaszem – przeciągnięcie ulicami słomianej kukły mężczyzny z pejsami, jarmułką na i dużym czerwonym nosem oraz napisem na szmacianym okryciu „Judasz 2019. Zdrajca!”. Dzieci i dorośli okładali figurę kijami, po czym zaciągnięto ją nad brzeg miejscowej rzeki, tam podpalono i wrzucono do wody.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Trzy dni później wydarzenie skrytykował bp Rafał Markowski, przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego i Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. Biskup na stronie episkopatu opublikował specjalny komunikat. „W kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Pruchniku 19 kwietnia, Kościół jednoznacznie wyraża dezaprobatę wobec praktyk, które godzą w godność człowieka. Kościół katolicki nigdy nie będzie tolerował objawów pogardy do członków jakiegokolwiek narodu, w tym do narodu żydowskiego” – napisał bp Markowski. „W okresie wielkanocnym wspominamy prawdę wiary, że Chrystus oddał życie za zbawienie wszystkich, z czego wynika chrześcijańska postawa szacunku względem każdego człowieka” – dodał.

Za ten komunikat podziękował naczelny rabin Polski Michael Schudrich. „Dziękujemy Konferencji Biskupiej za ich jasną, jednoznaczną oraz błyskawiczną odpowiedź na antysemickie pobicie oraz spalenie podobizny Żyda w miejscowości Pruchnik. Będziemy nadal ściśle współpracować z naszymi braćmi z Konferencji Biskupów w walce z nienawiścią, czy to na Sri Lance, czy w naszej ukochanej Polsce” – napisał 24 kwietnia do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego oraz do prymasa abp. Wojciecha Polaka.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość