Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Po raz pierwszy Afroamerykanin na czele archidiecezji waszyngtońskiej

Abp Wilton D. Gregory. Fot. Archdiocese of Atlanta / YouTube

To Wilton D. Gregory, dotychczasowy arcybiskup Atlanty.

Papież Franciszek mianował abp. Wiltona D. Gregory’ego metropolitą Waszyngtonu, stolicy Stanów Zjednoczonych.

Wesprzyj Więź.pl

Wilton Gregory urodził się 7 grudnia 1947 roku w Chicago. Po rozwodzie rodziców wychowywała go matka i babcia. Uczęszczał do szkoły katolickiej, choć nie był katolikiem. W 1959 roku przyjął chrzest, pierwszą Komunię św. i bierzmowanie.

Został wyświęcony na księdza 9 maja 1973 roku w Chicago. Trzy lata później podjął studia na Papieskim Instytucie Liturgicznym Anselmianum w Rzymie, zwieńczone doktoratem. Był wykładowcą liturgiki, a także ceremoniarzem kardynałów Johna Cody’ego i Josepha Bernardina.

18 października 1983 roku św. Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji chicagowskiej. 10 lat później ten sam papież mianował go biskupem diecezji Belleville w stanie Illinois, a 9 grudnia 2004 roku arcybiskupem Atlanty w stanie Georgia.

W latach 2001-2004 abp Gregory był przewodniczącym konferencji biskupów katolickich Stanów Zjednoczonych, a przez kolejne trzy lata – 2004-2007 – jej wiceprzewodniczącym. Pod jego kierownictwem biskupi USA przyjęli i wprowadzili w życie Kartę Ochrony Dzieci i Ludzi Młodych.

Wesprzyj Więź

Środowiska tradycjonalistyczne zarzucają arcybiskupowi, że jest – w ich mniemaniu – liberałem: przed laty sprzeciwiał się odmowie udzielania komunii senatorowi Johna Kerry’ego, w 2014 roku poparł raport katolickich biskupów, zachęcających Kościół do otwarcia na parafian homoseksualnych i rozwiedzionych oraz zapraszał do swojej diecezji ojca Jamesa Martina, jezuitę, który uchodzi wśród tradycjonalistów za zwolennika LGBT.

Poprzednik abp. Gregory’ego, kard. Donald Wuerl, 12 października 2018 zrezygnował ze swojego stanowiska w obliczu oskarżeń o tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich.

KAI, DJ 

Podziel się

Wiadomość