Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Nie żyje Andrzej Trzos-Rastawiecki

Andrzej Trzos-Rastawiecki. Fot. niedzielaczest / YouTube

Wybitny reżyser miał 86 lat.

Andrzej Trzos-Rastawiecki zmarł wczoraj po długiej i ciężkiej chorobie. O jego śmierci poinformował wieczorem ks. Andrzej Luter.

Wesprzyj Więź.pl

Urodził się 23 czerwca 1933 roku we Lwowie. Był reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych i fabularnych. Absolwent Politechniki Krakowskiej i Wydziału Reżyserii PWSTiF w Łodzi.

Debiutował w latach 60. jako dokumentalista. W swoim dorobku miał takie dokumenty jak „Pielgrzym” (o pielgrzymce Jana Pawła II do Polski z 1979 roku) i „Lider” (portret Lecha Wałęsy).

Swój pierwszy film fabularny, „Śmierć w środkowym pokoju”, zrealizował w 1965 roku. Jego najważniejsze fabuły to „Trąd” (1971), „Zapis zbrodni” (1974), „Skazany” (1975) i „…Gdziekolwiek jesteś Panie Prezydencie…” (1978). W 2001 roku wyreżyserował dla telewizji serial „Marszałek Piłsudski”. Jego ostatnim filmem był dokument „Ballada o prawdziwym kłamstwie” z roku 2007.

W 2013 roku za „wybitne zasługi dla polskiej kultury, za osiągnięcia w twórczości filmowej i wkład w rozwój polskiego kina dokumentalnego” został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wesprzyj Więź

„Ostatnie 11 lat życia przeżył w cierpieniu, sparaliżowany, przykuty do łóżka. Zawsze w domu, wśród swoich najbliższych, otoczony miłością syna Marka, całej rodziny. Dzięki tej miłości żył, tylko dzięki tej miłości dało się to wszystko przeżyć. Spotkanie z nim kilka miesięcy temu było dla mnie przeżyciem osobiście dojmującym, ale i pełnym podziwu. Odszedł od nas piękny człowiek” – napisał ks. Luter na Facebooku.

Msza święta pogrzebowa odbędzie się w czwartek, 11 kwietnia, o godz.12.00 w kościele środowisk twórczych przy placu Teatralnym w Warszawie. Około 14.00 spod bramy głównej Powązek Wojskowych (ul. Powązkowska 43/45) wyruszy kondukt do grobu w Alei Zasłużonych.

DJ

Podziel się

Wiadomość