Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszkanin najlepszym nauczycielem świata

Peter Tabichi. Fot. Global Teacher Prize / YouTube

Ojciec Peter Tabichi, laureat Global Teacher Prize 2019, uczy matematyki i fizyki w Kenii.

Peter Tabichi OFM zdobył tytuł najlepszego nauczyciela świata. Otrzymał nagrodę w wysokości miliona dolarów za pracę na rzecz ubogich uczniów w Kenii.

Wesprzyj Więź.pl

„O. Tabichi poświęcił swoje życie pomaganiu bliźnim. Poruszył życie swoich uczniów na wiele sposobów, na przykład poprzez tworzenie klubów naukowych lub wcielanie w życie programów promujących pokój między rywalizującymi grupami etnicznymi i religiami” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Varkey. To organizacja non-profit indyjskiego biznesmena Sunny Varkey’a.

Tabichi przekazuje około 80 proc. swojego nauczycielskiego uposażenia na realizację projektów na rzecz mieszkańców wioski, w której żyje i pracuje. Uczy w wiejskiej szkole w kenijskim stanie Nakuru. Wielu jego uczniów to sieroty lub osoby pochodzące z biednych środowisk.

Zakonnik organizuje w wiosce kursy komputerowe, o ile pozwala na to sporadyczne połączenie z internetem. To także dzięki niemu mieszkańcy tego nieurodzajnego regionu wprowadzili alternatywne techniki rolnicze.

Wesprzyj Więź

– Jeśli chcesz być wspaniałym nauczycielem, musisz pracować kreatywnie, promować technologię i korzystać z nowoczesnych metod nauczania” – powiedział o. Tabichi, który został wybrany spośród 10 tys. kandydatów z prawie 180 krajów.

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta pogratulował franciszkaninowi mówiąc, że zakonnik jest „wspaniałym przykładem tego, co ludzki duch może osiągnąć”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość