Wiosna 2023, nr 1

Zamów

Franciszkanin najlepszym nauczycielem świata

Peter Tabichi. Fot. Global Teacher Prize / YouTube

Ojciec Peter Tabichi, laureat Global Teacher Prize 2019, uczy matematyki i fizyki w Kenii.

Peter Tabichi OFM zdobył tytuł najlepszego nauczyciela świata. Otrzymał nagrodę w wysokości miliona dolarów za pracę na rzecz ubogich uczniów w Kenii.

„O. Tabichi poświęcił swoje życie pomaganiu bliźnim. Poruszył życie swoich uczniów na wiele sposobów, na przykład poprzez tworzenie klubów naukowych lub wcielanie w życie programów promujących pokój między rywalizującymi grupami etnicznymi i religiami” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody przez Fundację Varkey. To organizacja non-profit indyjskiego biznesmena Sunny Varkey’a.

Tabichi przekazuje około 80 proc. swojego nauczycielskiego uposażenia na realizację projektów na rzecz mieszkańców wioski, w której żyje i pracuje. Uczy w wiejskiej szkole w kenijskim stanie Nakuru. Wielu jego uczniów to sieroty lub osoby pochodzące z biednych środowisk.

Zakonnik organizuje w wiosce kursy komputerowe, o ile pozwala na to sporadyczne połączenie z internetem. To także dzięki niemu mieszkańcy tego nieurodzajnego regionu wprowadzili alternatywne techniki rolnicze.

Wesprzyj Więź

– Jeśli chcesz być wspaniałym nauczycielem, musisz pracować kreatywnie, promować technologię i korzystać z nowoczesnych metod nauczania” – powiedział o. Tabichi, który został wybrany spośród 10 tys. kandydatów z prawie 180 krajów.

Prezydent Kenii Uhuru Kenyatta pogratulował franciszkaninowi mówiąc, że zakonnik jest „wspaniałym przykładem tego, co ludzki duch może osiągnąć”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.