Prenumerata Więzi

Zima 2022, nr 4

Zamów

„Ciągle jestem na tym samym brzegu”. Nieznany tekst Karola Wojtyły

Wizyta Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 11 października 1988 r. Fot. European Union 1988 – EP

Utwór ukaże się w pierwszym tomie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Premiera książki 26 marca.

Jak podaje portal Onet.pl, nieznany utwór Karola Wojtyły został odkryty przez dr. Annę Karoń-Ostrowską w listopadzie 2015 roku. – Miałam szczęście go odnaleźć, kiedy kard. Stanisław Dziwisz dał nam prawo wejścia do Archiwum Kurii Krakowskiej i do pracy nad wszystkimi tekstami Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Przeglądając archiwalia papieskie, znalazłam kompletnie nieznany tekst. Nigdy nie podawany w żadnego rodzaju bibliografiach. To był brudnopis, pisany odręcznie, piórem, w którym była cała nieznana dotychczas opowieść Karola Wojtyły. To pierwszy i jedyny tekst tego rodzaju – mówi w rozmowie z Onetem.

Utwór zaczynający się od słów „Ciągle jestem na tym samym brzegu” został prawdopodobnie napisany pomiędzy lutym 1941 roku a październikiem 1942 roku. – To był okres przełomowy dla młodego Karola Wojtyły, zaraz po śmierci jego ojca i przed decyzją o wstąpieniu do seminarium – tłumaczy Karoń-Ostrowska.

Jak wyjaśnia badaczka, utworu od strony formalnej nie można nazwać poematem. – To tekst pisany prozą, będący monologiem przechodzącym w dialog najpierw Łukasza i Marii, a potem św. Klary i św. Franciszka – zaznacza. – Utwór jest monologiem wewnętrznym bohatera. Od strony formalnej nie jest to poemat miłosny, ale można go tak określić od strony symbolicznej. Opowiada o wewnętrznych rozważaniach młodego mężczyzny, który jest rozdarty między trudną, chyba niespełnioną miłością do kobiety a świadomością, że chodzi mu o coś innego, o coś więcej. Nie jest w stanie do końca spełnić się w tej ludzkiej miłości. Pojawia się też rosnąca miłość do Boga. Jan Paweł II raz jeden powiedział, że dość wcześnie zorientował się, iż jego życie nie spełni się w ludzkiej miłości. Myślę, że ten utwór opisuje właśnie ten moment – mówi.

Prenumerata Więzi

Utwór ukaże się w pierwszym tomie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły, obejmującym teksty z lat 1938-1946. Premiera książki zaplanowana jest na 26 marca. Zbiór przygotowywany był przez kilkunastu naukowców od 2015 roku.

Fragment nieznanego tekstu Karola Wojtyły można przeczytać tutaj.

DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.