Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Ciągle jestem na tym samym brzegu”. Nieznany tekst Karola Wojtyły

Wizyta Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim w Strasburgu 11 października 1988 r. Fot. European Union 1988 – EP

Utwór ukaże się w pierwszym tomie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły. Premiera książki 26 marca.

Jak podaje portal Onet.pl, nieznany utwór Karola Wojtyły został odkryty przez dr. Annę Karoń-Ostrowską w listopadzie 2015 roku. – Miałam szczęście go odnaleźć, kiedy kard. Stanisław Dziwisz dał nam prawo wejścia do Archiwum Kurii Krakowskiej i do pracy nad wszystkimi tekstami Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Przeglądając archiwalia papieskie, znalazłam kompletnie nieznany tekst. Nigdy nie podawany w żadnego rodzaju bibliografiach. To był brudnopis, pisany odręcznie, piórem, w którym była cała nieznana dotychczas opowieść Karola Wojtyły. To pierwszy i jedyny tekst tego rodzaju – mówi w rozmowie z Onetem.

Wesprzyj Więź.pl

Utwór zaczynający się od słów „Ciągle jestem na tym samym brzegu” został prawdopodobnie napisany pomiędzy lutym 1941 roku a październikiem 1942 roku. – To był okres przełomowy dla młodego Karola Wojtyły, zaraz po śmierci jego ojca i przed decyzją o wstąpieniu do seminarium – tłumaczy Karoń-Ostrowska.

Jak wyjaśnia badaczka, utworu od strony formalnej nie można nazwać poematem. – To tekst pisany prozą, będący monologiem przechodzącym w dialog najpierw Łukasza i Marii, a potem św. Klary i św. Franciszka – zaznacza. – Utwór jest monologiem wewnętrznym bohatera. Od strony formalnej nie jest to poemat miłosny, ale można go tak określić od strony symbolicznej. Opowiada o wewnętrznych rozważaniach młodego mężczyzny, który jest rozdarty między trudną, chyba niespełnioną miłością do kobiety a świadomością, że chodzi mu o coś innego, o coś więcej. Nie jest w stanie do końca spełnić się w tej ludzkiej miłości. Pojawia się też rosnąca miłość do Boga. Jan Paweł II raz jeden powiedział, że dość wcześnie zorientował się, iż jego życie nie spełni się w ludzkiej miłości. Myślę, że ten utwór opisuje właśnie ten moment – mówi.

Wesprzyj Więź

Utwór ukaże się w pierwszym tomie „Dzieł literackich i teatralnych” Karola Wojtyły, obejmującym teksty z lat 1938-1946. Premiera książki zaplanowana jest na 26 marca. Zbiór przygotowywany był przez kilkunastu naukowców od 2015 roku.

Fragment nieznanego tekstu Karola Wojtyły można przeczytać tutaj.

DJ

Podziel się

Wiadomość