Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak z Nagrodą Tischnera

Ludwik Wiśniewski OP. Fot. Adam Walanus / adamwalanus.pl

Laureaci odbiorą nagrody 30 marca podczas Dni Tischnerowskich w Krakowie.

Ludwik Wiśniewski OP, Łukasz Garbal oraz Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera.

Ojciec Wiśniewski został nagrodzony w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” – za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, w której „odważnie upomina się o powrót do wartości ewangelicznych w myśleniu o Polsce i o świecie”. „W jego tekstach współczesne chrześcijaństwo uwalnia się od grymasu niechęci do świata i odzyskuje swój źródłowy blask” – czytamy w uzasadnieniu.

Łukasz Garbal otrzyma nagrodę w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności” – za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”, która „przynosi fresk dwudziestowiecznego polskiego losu”. Kapituła nagrody zwraca uwagę, że Garbal „proponuje swym czytelnikom lekcję dojrzałego patriotyzmu, który łączy, a nie dzieli”.

Wesprzyj Więź

Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak zostali nagrodzeni w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata” za działalność w Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. „Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic” – czytamy w uzasadnieniu.

Nagroda przyznawana jest od 2001 roku, „by promować w Polsce style myślenia i postawy łączące w sobie intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na «twarz drugiego»”.  Jej fundatorami są: Grupa Ergo Hestia oraz Społeczny Instytut Wydawniczy Znak. Każdy z laureatów otrzyma statuetkę zaprojektowaną przez rzeźbiarza Mariana Gromadę oraz 33 tys. zł.

DJ

Podziel się

Wiadomość