Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Schönborn: Wykorzystywanie seksualne i tuszowanie go to antyewangelia

Kard. Christoph Schönborn. Fot. BambooBeast

Kościelne struktury powinny służyć Ewangelii. To cel reform papieża Franciszka – mówi kard. Christoph Schönborn, metropolita Wiednia.

Kard. Christoph Schönborn udzielił wywiadu „Vatican News” z okazji szóstej rocznicy wyboru papieża Franciszka. Austriacki kardynał wyraził poparcie dla działań Franciszka dotyczących ochronę dzieci w Kościele. – Papież chciał podczas szczytu przewodniczących episkopatów zaakcentować, że we wszystkich częściach świata, w całym Kościele katolickim, słudzy Ewangelii nie mogą być orędownikami antyewangelii – powiedział.

– Wykorzystywanie seksualne małoletnich, ochrona sprawców i tuszowanie tych spraw to praktykowanie antyewangelii – mówił wiedeński metropolita. Jako „niewyobrażalny” określił fakt, że „ofiarą wykorzystywania stali się ci, których Jezus szczególnie umiłował: maluczcy, słabi, dzieci”. – Tego po prostu nie może być w Kościele i dlatego to szczególnie bolesne – zaznaczył.

Wesprzyj Więź.pl

Podjęte przez Franciszka działania w obliczu kryzysu są – zdaniem przewodniczącego episkopatu Austrii – w pełni zgodne z programem, jaki ogłosił na początku pontyfikatu w adhortacji „Evangelii gaudium”. Chodzi o to – jak tłumaczył kardynał – że chrześcijanin „nie może odebrać sobie radości Ewangelii”. Kard. Schönborn ubolewał, że poprzez wykorzystywanie seksualne ludzie zostali z niej obrabowani i to przez tych, którzy powinni głosić Dobrą Nowinę, .

Wesprzyj Więź

– Trzeba, abyśmy wszyscy, którzy jesteśmy Kościołem, kierowali się Ewangelią – zaapelował. Podkreślił, że oznacza to także reformę w instytucjach, co „od początku było intencją papieża”. Jak zaznaczył, ciągle jest wiele do zrobienia, „również w sferze modernizacji i organizacji”. Celem musi być zawsze to, aby struktury służyły Ewangelii. – W tej perspektywie przebiega obecna reforma Kurii Rzymskiej – zauważył hierarcha.

Styl obecnego pontyfikatu kard. Schönborn określił jako „bardzo odświeżający”, nawet jeśli jest „niekiedy trochę zaskakujący” ze względu na latynoamerykański temperament papieża. Zdaniem kardynała Franciszek „wniósł wielkie doświadczenie Kościoła Ameryki Łacińskiej”, co „bardzo dobrze nam robi”. – Dla Kościoła bardzo ważne jest nowe doświadczenie, żeby wyjść nieco dalej poza Europę, stare centrum Kościoła – zaznaczył metropolita Wiednia.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość