Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Marx: Kościół potrzebuje wewnętrznego oczyszczenia

Kardynał Reinhard Marx podczas obrad Rady Konferencji Episkopatów Europy w Poznaniu 14 września 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Myślę, że znajdujemy się na progu nowej epoki Kościoła – mówi kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich.

W poniedziałek zaczęło się w Lingen zebranie plenarne niemieckiego episkopatu. Biskupi obradują nad kryzysem wywołanym wykorzystywaniem seksualnym nieletnich. Będą także dyskutować o kierowniczych stanowiskach dla kobiet w Kościele oraz o prądach populistycznych w niemieckiej polityce.

– Potrzebna nam droga odnowy. Do tego, byśmy wszyscy, jako jeden Lud Boży poszli tą drogą, wzywa nas wielkopostny czas pokuty. O Bogu powinniśmy mówić z pokorą i w poczuciu wielkiej odpowiedzialności, ale nie z góry – zaznaczył kard. Reinhard Marx, przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, podczas mszy na otwarcie obrad.

Metropolita Monachium i Fryzyngi w homilii ostrzegał przed zinstrumentalizowaniem religii i wykorzystywaniem jej dla celów politycznych, kulturalnych i ideologicznych. – Na swojej drodze odnowy Kościół musi z pokorą i samokrytycznie mówić o Bogu. Miarą musi być świętość Boga, ale nie taka, jaka odzwierciedla się w ceremonii, lecz w konkretnym postrzeganiu miłości bliźniego, kiedy spotykamy ubogiego czy chorego, wykorzystanego i wykluczonego. Tylko w ten sposób możemy zyskać nową wiarygodność po tym, co niektórzy duchowni uczynili innym. Wykorzystanie seksualne nigdy nie może być zaaprobowane – podkreślił.

Kardynał Marx pytał słuchaczy: – Czy mamy świadomość ilu ludziom zostało zniszczone życie, u ilu wykorzystywanie zniszczyło wiarę? Wskazał, że biskupi powinni zrobić wszystko, aby wyjaśnić przypadki przestępstw seksualnych w Kościele. Wezwał do „oczyszczenia pamięci”. Tłumaczył, że ten proces to ciągła droga, której nie można przejść w kilka dni.

– Myślę, że znajdujemy się na progu nowej epoki Kościoła, poszukując czasem po omacku, ale w odpowiedzialności przed całym Ludem Bożym. Tylko w ten sposób umożliwimy oczyszczenie – mówił niemiecki kardynał.

Przed rozpoczęciem liturgii bp Franz-Josef Bode z diecezji Osnabrück, która jest gospodarzem obrad, także nawiązał do wykorzystywania seksualnego nieletnich w Kościele. Podkreślił, że utrata zaufania jest „wstrząsająca”, a wierni słusznie oczekują, aby „do ciemności, która nas więzi, dotarło światło”.

Przed mszą w przedsionku kościoła zgromadziła się około 20-osobowa grupa osób z plakatami, na których wymalowali hasła przeciwko obowiązującemu celibatowi oraz za większymi prawami dla kobiet w Kościele. Biskupi wchodzili do wnętrza świątyni przez szpaler demonstrujących.

Później około 300 kobiet z Katolickiego Stowarzyszenia Kobiet w Niemczech (kfd) demonstrowało na rzecz podjęcia zdecydowanych kroków w wyjaśnianiu przypadków wykorzystywania seksualnego oraz domagając się reform w Kościele. Skandowały hasło „zapalić światło” i latarkami symbolicznie oświetlały fasadę kościoła. Na transparentach domagały się „urzędów bez przestępców”, „całkowitego wyjaśnienia prawnego” i „ścigania przestępstw”, „ochrony ofiar i odszkodowań dla nich” oraz „kobiet na wszystkich urzędach w Kościele”.

Wesprzyj Więź

Przewodnicząca kfd Mechthild Heil przekazała bp. Bode apel o odnowę Kościoła, pod którym podpisało się 30 tysięcy osób. Podpisy zbierano podczas przeprowadzonej w grudniu 2018 roku akcji #MachtLichtAn (zapal światło).

Wiosenne zebranie plenarne biskupów Niemiec kończy się w czwartek. Uczestniczy w nim 65 biskupów ze wszystkich 27 diecezji niemieckich.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość