Wiosna 2022, nr 1

Zamów

Bp Czaja: Praktyki egzorcystów niepokoją. Powinni współpracować z psychologami

Bp Andrzej Czaja. Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co zawarte w obrzędach egzorcyzmowania. Pomija nauczanie i dyrektywy Kościoła – mówi biskup Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Obrady Komisji Nauki Wiary KEP odbyły się dziś w Warszawie. Ich przedmiotem – jak informuje przewodniczący bp Andrzej Czaja – było funkcjonowanie egzorcystów. – Mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – mówi biskup opolski w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Zdaniem bp. Czai pojawiające się problemy i nadużycia dotyczą zarówno kapłanów, którzy mają misję kanoniczną do egzorcyzmowania, jak i sytuacji, gdy dany ksiądz nie ma misji, a podejmuje modlitwę o uwolnienie, sam bądź z osobami świeckimi. – Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co jest zawarte w obrzędach egzorcyzmowania, a robi to po swojemu, pomijając nauczanie i dyrektywy Kościoła – zaznacza biskup opolski.

Zauważa też, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r.

Zdaniem Komisji niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. – Całe szczęście, że mamy dziś dokument «Posługa uwalniania» przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować – dodaje biskup.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Dzisiejsze obrady Komisji Nauki Wiary KEP koncentrowały się wokół odpowiedzi na pytanie jak zaradzić patologiom podczas egzorcyzmów. Bp Czaja podkreśla, że „chodzi przede wszystkim o to, aby wesprzeć posługę egzorcysty, która nie jest łatwa”. Komisja proponuje zatem powołanie zespołów psychologów, które działałyby na szczeblu diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne, które kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie skierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

Przewodniczący komisji zapowiedział, że sugestie związane z pracą egzorcystów przedstawi na najbliższym zebraniu plenarnym KEP, które obradować będzie w Warszawie 12 i 13 marca.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.