Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Bp Czaja: Praktyki egzorcystów niepokoją. Powinni współpracować z psychologami

Bp Andrzej Czaja. Fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl

Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co zawarte w obrzędach egzorcyzmowania. Pomija nauczanie i dyrektywy Kościoła – mówi biskup Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski.

Obrady Komisji Nauki Wiary KEP odbyły się dziś w Warszawie. Ich przedmiotem – jak informuje przewodniczący bp Andrzej Czaja – było funkcjonowanie egzorcystów. – Mamy bowiem do czynienia z pewnymi praktykami, które niepokoją – mówi biskup opolski w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną.

Zdaniem bp. Czai pojawiające się problemy i nadużycia dotyczą zarówno kapłanów, którzy mają misję kanoniczną do egzorcyzmowania, jak i sytuacji, gdy dany ksiądz nie ma misji, a podejmuje modlitwę o uwolnienie, sam bądź z osobami świeckimi. – Nieraz egzorcysta nie działa według tego, co jest zawarte w obrzędach egzorcyzmowania, a robi to po swojemu, pomijając nauczanie i dyrektywy Kościoła – zaznacza biskup opolski.

Zauważa też, że niektórzy egzorcyści nie działają wciąż jeszcze wedle „Wskazań Konferencji Episkopatu Polski dla kapłanów pełniących posługę egzorcysty” wydanych w 2015 r.

Zdaniem Komisji niepokojące są praktyki związane z modlitwą o uwolnienie. – Całe szczęście, że mamy dziś dokument «Posługa uwalniania» przygotowany przez Komisję Doktrynalną Międzynarodowych Służb Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym, w świetle którego to wszystko można zweryfikować – dodaje biskup.

Wesprzyj Więź

Dzisiejsze obrady Komisji Nauki Wiary KEP koncentrowały się wokół odpowiedzi na pytanie jak zaradzić patologiom podczas egzorcyzmów. Bp Czaja podkreśla, że „chodzi przede wszystkim o to, aby wesprzeć posługę egzorcysty, która nie jest łatwa”. Komisja proponuje zatem powołanie zespołów psychologów, które działałyby na szczeblu diecezji, a z którym współpracowałby egzorcysta. Mogłyby to być np. poradnie psychologiczne, które kierowałaby danego człowieka do egzorcysty, ale dopiero po wcześniejszym wykluczeniu zaburzeń osobowościowych i psychicznych. Natomiast gdyby osoba potrzebująca najpierw zgłosiła się do egzorcysty, ten w pierwszym rzędzie skierowałby ją na badania diagnostyczne w zespole psychologów.

Przewodniczący komisji zapowiedział, że sugestie związane z pracą egzorcystów przedstawi na najbliższym zebraniu plenarnym KEP, które obradować będzie w Warszawie 12 i 13 marca.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość