Wiosna 2024, nr 1

Zamów

S. Małgorzata Chmielewska, Ewa Kulik-Bielińska i Katarzyna Przybysławska z Nagrodą RPO

Siostra Małgorzata Chmielewska, 2016 r. Fot. Ralf Lotys / na licencji CC

Zdecydowaliśmy się uhonorować trzy kobiety, które o prawa człowieka walczą w różny, ale pełen pasji i osobistego zaangażowania sposób, a ich działalność jest absolutnie wybitna i efektywna – uzasadnia Adam Bodnar. Wręczenie nagród 4 marca.

W listopadzie kapituła Nagrody Rzecznika Praw Obywatelskich im. Pawła Włodkowica podjęła decyzję, że jej tegorocznymi laureatkami zostaną: siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty „Chleb Życia”, działaczka na rzecz osób bezdomnych, skrzywdzonych, chorych i ubogich; Ewa Kulik-Bielińska, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego, w przeszłości działaczka opozycji demokratycznej i NSZZ „Solidarność” oraz Katarzyna Przybysławska, prezeska Zarządu Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć, które specjalizuje się we wspieraniu uchodźców i osób starających się o ochronę międzynarodową w Polsce.

– Zdecydowaliśmy się w tym roku uhonorować Nagrodą trzy kobiety, które o prawa człowieka walczą w różny, ale pełen pasji i osobistego zaangażowania sposób, a ich działalność jest absolutnie wybitna i efektywna – mówił przewodniczący kapituły Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. – Warto również wskazać na niecodzienną rolę i umiejętności laureatek, wymajające wyjątkowej odwagi i poświęcenia. Potrafią one docierać do ludzi w potrzebie, wchodzić w te rejony życia obywateli, gdzie państwo jest często bezradne. Każda z wyróżnionych niemal codziennie kogoś wspiera, komuś pomaga wyjść z kryzysu, a często po prostu ratuje czyjąś godność – dodał Bodnar.

– Żyjemy w czasach, gdy trzeba mieć naprawdę bardzo silny charakter oraz przywiązanie do praw i wolności człowieka, żeby podporządkować swoje życie takiej działalności – powiedział rzecznik.

Wesprzyj Więź

Nagroda RPO im. Pawła Włodkowica ma charakter honorowy i jest przyznawana „za występowanie w obronie podstawowych wartości i prawd, nawet wbrew zdaniu i poglądom większości”.

Jej laureatami – począwszy od 2006 roku – są: „Więź”, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, Antonin Scalia, Anna Walentynowicz, Lidia Olejnik, Irena Dawid-Olczyk, Krystyna Mrugalska, Bartłomiej Skrzyński, Aleksandr Bialacki, Thomas Buergenthal, Wiktor Osiatyński oraz Adam Strzembosz.

DJ

Podziel się

Wiadomość