Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Franciszek: Jaki świat chcemy razem budować?

Papież Franciszek. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Nie można mówić o zrównoważonym rozwoju bez solidarności. Dobro, które nie jest wspólne, nie jest prawdziwym dobrem – mówi papież Franciszek w wideoprzesłaniu do uczestników szczytu World Government Summit, który odbywa się w Dubaju od 10 do 12 lutego.

Wspominając niedawną wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, papież stwierdził, że zobaczył „kraj nowoczesny, który patrzy w przyszłość, nie zapominając o korzeniach”. Kraj, który stara się przełożyć na konkretne inicjatywy takie słowa, jak: tolerancja, braterstwo, wzajemny szacunek, wolność.

– Zobaczyłem, że nawet na pustyni kwiaty pączkują i rosną. I wróciłem do domu z nadzieją, że tyle pustyń świata może zakwitnąć. Uważam to za możliwe, ale tylko gdy będziemy wzrastać razem, jeden u boku drugiego, z otwartością i szacunkiem, gotowi do zadbania o problemy wszystkich, które w globalnej wiosce są problemami każdego – mówił Franciszek.

Wesprzyj Więź.pl

Przypomniał, że uczestnicy szczytu będą zadawać fundamentalne pytania o wyzwania stojące przed polityką, o rozwój gospodarczy, o ochronę środowiska, o korzystanie z technologii. – Mam nadzieję, że pytaniem leżącym u podstaw waszej refleksji będzie nie tyle: „Jakie są najlepsze możliwości do wykorzystania?”, ile: „Jaki rodzaj świata chcemy razem budować?”. To pytanie prowadzi nas do pracy z myślą bardziej o ludach i osobach niż o kapitałach i zyskach gospodarczych – podkreślił papież. Dodał, że pytanie to dotyczy spoczywającej na nas odpowiedzialności za przekazanie naszego świata tym, którzy przyjdą po nas, chroniąc go przed degradacją ekologiczną i moralną.

Franciszek przypomniał, że „nie można mówić o zrównoważonym rozwoju bez solidarności”. Wyraził przekonanie, że „dobro, które nie jest wspólne, nie jest prawdziwym dobrem”. Bardziej niż kiedykolwiek myślenie i działanie wymagają dziś „prawdziwego dialogu z innymi, gdyż bez drugiego nie ma nie ma dla mnie przyszłości”. – Dlatego życzę wam, byście swoją działalność zaczynali od twarzy osób, od zauważenia krzyku ludów i ubogich, od zastanowienia się nad pytaniami dzieci – powiedział papież.

Na zakończenie krótkiego przesłania życzył uczestnikom szczytu „owocnej pracy w służbie wspólnego dobra” i zapewnił o modlitwie, by Bóg błogosławił ich „zaangażowanie na rzecz bardziej sprawiedliwego i prosperującego świata dla wszystkich”.

Podczas trzydniowego szczytu światowego szczytu z udziałem przedstawicieli rządów i organizacji międzynarodowych głos zabierze 600 mówców, odbędzie się także 200 dyskusji. W sumie weźmie w nim udział 4 tys. osób ze 140 państw pięciu kontynentów. Spotkanie odbywa się pod patronatem szejka Mohammeda bin Rashida Al Maktoum, wiceprezydenta i premiera Emiratów, a zarazem emira Dubaju.

Wesprzyj Więź

Głównymi tematami rozmów są: zmiany klimatyczne, polityka fiskalna w kontekście aktualnej sytuacji gospodarczej, innowacje i reformy usług publicznych, a także pojednanie społeczne w okresie następującym po konfliktach. Mowa jest również o przyszłości technologii i ich wpływie na rządzenie, o zdrowiu i jakości życia, o kształceniu i rynku pracy, o komunikacji między społeczeństwem i władzą.

W gronie referentów są m.in. Christine Lagarde, dyrektor wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego; Klaus Schwab, założyciel Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii: Paul Krugman i Daniel Kahneman z uniwersytetu Princeton, były prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos, Amina Mohammed z Nigerii, wicesekretarz generalna ONZ oraz Leymah Gbowee z Liberii, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość