Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Michael Schudrich: Moim obowiązkiem jest szukanie dróg pokoju

Michael Schudrich. Fot. Cezary Piwowarski

Międzyreligijne spotkanie z papieżem w Abu Zabi nie jest na pokaz, chodzi o wzajemne zbliżenie, o realny krok w kierunku pokoju – mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, który będzie uczestniczył w spotkaniu.

W rozmowie z Radiem Watykańskim Michael Schudrich zauważył, że już samo zaproszenie do Zjednoczonych Emiratów Arabskich rabinów przełamuje stereotypy oraz pokazuje, że Żydzi i muzułmanie mogą ze sobą rozmawiać.

Wesprzyj Więź

Rabin podkreśla, że zwierzchnicy religijni odgrywają szczególną rolę w dążeniu do pokoju. – Bardzo ważny jest w tym kontekście głos z Polski – mówi. – Jestem naczelnym rabinem w Polsce, gdzie podczas II wojny światowej 6 mln naszych rodaków zostało zabitych: 3 mln katolików, 3 mln Żydów. Dlatego moim wyjątkowym obowiązkiem jest szukać wszystkich możliwych dróg do pokoju. Głęboko odczuwam to tutaj, w Emiratach, gdzie na spotkanie przyjechał papież, a także kilku rabinów. Być może będzie to jeszcze jeden krok do pokoju. Ryzyko? Oczywiście! Czy warto? Na pewno!” – powiedział Michael Schudrich.

Wesprzyj Więź.pl

Wizyta Franciszka w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potrwa do wtorku, 5 lutego. Spotkanie międzyreligijne odbędzie się dziś o 15.10 czasu polskiego.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość