Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Asja Bibi jest wolna i może wyjechać z kraju

Spotkanie papieża Franciszka z mężem i córką Asii Bibi w kwietniu 2015 r. Fot. Ignacio Arsuaga, presidente de HazteOir.org / na licencji CC BY-SA 2.0

Sąd Najwyższy Pakistanu potwierdził wyrok uniewinniający kobietę.

Asja Bibi została w 2010 roku skazana na karę śmierci za rzekome znieważenie muzułmańskiego proroka Mahometa. Przez cały czas swojego ponad ośmioletniego pobytu w więzieniu kobieta odpierała wszystkie zarzuty i podtrzymywała, że jest niewinna.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

W październiku ubiegłego roku pakistański Sąd Najwyższy orzekł niewinność Bibi. Kobieta opuściła więzienie, nie mogła jednak wyjechać z Pakistanu do chwili rozpatrzenia apelacji złożonej przez kręgi islamistyczne. Jesienny wyrok wywołał fale oburzenia wśród konserwatywnych polityków i liderów pakistańskich ugrupowań fundamentalistycznych, którzy wnieśli wniosek o rewizję wyroku, wyprowadzili też na ulice największych miast kraju tysiące demonstrantów domagających się kary śmierci dla kobiety.

Obecnie Asja Bibi może wyjechać z ojczyzny. Przebywa teraz wraz z mężem w bezpiecznym miejscu i znajduje się pod ścisłą ochroną. Jej dzieci otrzymały azyl w Kanadzie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość