Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Depo: Niektóre media służą władzy politycznej, to jest groźne

Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski. Fot. Mazur / Episkopat.pl

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza wywołała temat mowy nienawiści, atmosfery, jaką tworzą media, i ich wpływu na jakość życia wspólnoty. Obecnie obserwujemy uruchomienie złych emocji, fali zła i smogu, który nas dziś zatruwa i zastanawiamy się jak tę falę powstrzymać – mówi metropolita częstochowski abp Wacław Depo, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu.

Wypowiedź abp. Wacława Depo o roli mediów opublikowała dziś KAI. Według hierarchy bez rzeczywistej współpracy i wrażliwości sumień złe emocje w życiu publicznym są nie do opanowania i przestępstwa powodowane nienawiścią nie zostaną zatrzymane.

Wesprzyj Więź.pl

Przewodniczący Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu przypomina słowa ostatniego orędzia papieża Franciszka do dziennikarzy: „Wszyscy tworzymy jedno – od społeczności sieciowej do wspólnot ludzkich”. Zdaniem abp. Depy „ta świadomość jest kluczowa, gdyż, jeśli następcy św. Piotra zwracają się już po raz pięćdziesiąty trzeci do ludzi mediów i pokazują im drogę służby dla prawdy, zachęcając ich, żeby byli współpracownikami prawdy, dobrze by było gdyby te słowa były odebrane nie tylko przez członków Kościoła, ale jako głos wzywający do określonej postawy wszystkich dziennikarzy, także niezwiązanych z Kościołem, do budowania pokoju i właściwych relacji społecznych”.

Wesprzyj Więź

„Papież mówi w swym przesłaniu, że metafora sieci jako wspólnoty solidarności zakłada budowanie na szacunku do drugiej osoby, na dialogu, a co za tym idzie – na odpowiedzialnym używaniu języka. Wydaje się, że gdybyśmy w Polsce szli w tym kierunku, o którym mówi papież, byłoby nam lżej się porozumieć, a media lepiej kształtowałyby ludzi” – mówi arcybiskup.

Pyta: „Czy to jest zadanie nierealne? Nadzieja musi być zawsze, choć można przypuszczać, że nie wszyscy zastosują się do papieskich wskazówek. Dlatego, gdyż niektóre media służą tym, którzy maja władzę polityczną, albo służą potentatom, co jest normalne i powszechne, stają się kreatorami prawdy. A to jest zawsze groźne, bo nigdy nie służy dobru”.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość