Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Francja utożsamia się z pana zaangażowaniem”. Dyrektor Muzeum Auschwitz z Legią Honorową

Ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy dekoruje Piotra Cywińskiego Orderem Narodowym Legii Honorowej. Warszawa, 17 stycznia 2019 r. Fot. Ambasada Francji w Polsce

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński został uhonorowany Orderem Narodowym Legii Honorowej – najwyższym odznaczeniem nadawanym przez państwo francuskie. Uroczystość odbyła się 17 stycznia w ambasadzie Francji w Warszawie.

Wręczając odznaczenie, ambasador Francji w Polsce Pierre Lévy powiedział: – Jest pan humanistą, którego głos liczy się we Francji. Stawia pan czoło trudnym dyskusjom wokół kwestii pamięci. Działa pan niestrudzenie na rzecz zachowania autentyczności świadectwa miejsca, do którego przybywają z roku na rok coraz liczniejsze rzesze zwiedzających. Opuszczają nas ostatni spośród ocalałych. Misja, którą pan pełni, staje się coraz bardziej wymagająca, w miarę jak historia pomału się zaciera, gdy przeważać mogą zapomnienie, ignorancja, obojętność czy negacja. Nie pozwólmy, by pojawiła się pustka intelektualna, w której kryje się zło.

Wesprzyj Więź.pl

– Nadanie panu Legii Honorowej ma wzniosłą i piękną wymowę. Republika Francuska w pełni utożsamia się z pana zaangażowaniem. Walka z rasizmem, antysemityzmem i ksenofobią zajmuje centralne miejsce pośród wartości, które Francja wyznaje, na równi z walką i prawa człowieka i o Europę – dodał.

W specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości wręczenia insygniów Kawalera Legii Honorowej wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin napisał: „Piotr Cywiński nie tylko otworzył możliwości zwiedzania Muzeum dwóm milionom osób rocznie. Również stworzył miejsce dostrzeżone przez międzynarodowych ekspertów jako wzorcowe, o najwyższych standardach dbania o pamięć, wyrażające zasady autentyzmu, zachowania integralności artefaktów i zbiorów archiwalnych oraz współpracy międzynarodowej, zgodne z najlepszymi praktykami UNESCO, które w 1979 r. wpisało Auschwitz-Birkenau na listę światowego dziedzictwa”.

„Również dzięki staraniom dyrektora Piotra Cywińskiego oraz ś.p. ministra Tomasza Merty UNESCO potwierdziło w czerwcu 2007 r. brzmienie nazwy Muzeum odpowiadające prawdzie historycznej: Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady” – napisał minister Sellin.

Dziękując za wyróżnienie, Piotr Cywiński powiedział: – Jest to odznaczenie francuskie i jest to dla mnie bardzo ważne, bowiem Francja mnie i moją rodzinę przyjęła bardzo dobrze w ciężkich latach 80., kiedy zmieniało się oblicze Europy, upadał komunizm. Obserwowanie upadku komunizmu poprzez takie gazety, jak Le Figaro czy Le Monde, były dla mnie, dorastającego nastolatka, bardzo dużą lekcją, którą po latach naprawdę doceniam.

Wesprzyj Więź

– Francja proponuje nam dzisiejszego popołudnia, aby do trzech fundamentalnych wartości Republiki: wolności, równości i braterstwa, dołączyć dwie zasady Legii, którymi są honor i ojczyzna. Jest to jakaś propozycja, która trafia na dzisiejsze trudne czasy – podkreślił.

Wiceprezes Fondation pour la Mémoire de la Shoah Serge Klarsfeld i jego żona Beate napisali, iż cieszą się, że wybitne zasługi Piotra Cywińskiego zostały uznane przez Francję. Avner Shalev, dyrektor Yad Vashem zaznaczył, iż odznaczenie to jest „potwierdzeniem zasłużonego międzynarodowego statusu zaangażowanego, utalentowanego i skutecznego lidera na polu pamięci o Holokauście”, natomiast Sara Bloomfield, dyrektor Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie podkreśliła, iż to odznaczenie jest „ogromnym i w pełni zasłużonym zaszczytem”.

Muzeum Auschwitz, JH

Podziel się

Wiadomość