Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Bp Markowski: Religia może być czynnikiem uśmierzającym przemoc

Bp Rafał Markowski podczas konferencji prasowej 14 stycznia 2019 r. w Warszawie. Fot. BP KEP

Na tle rosnącej fali fanatyzmu, rasizmu i nacjonalizmu, wartości moralne wskazywane przez religie są bardziej aktualne niż kiedykolwiek – mówi bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Pod hasłem z Księgi Proroka Ozeasza „Nie przychodzę, żeby zatracać” jutro obchodzony będzie XXII Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku centralne obchody odbędą się w Łodzi.

– Obchody Dnia Judaizmu odbędą się na tej męczeńskiej ziemi w celu upamiętnienia wszystkich ofiar niemieckiego nazizmu, który dramatycznie dotknął mieszkańców Łodzi, w tym szczególnie łódzkich Żydów. Wszystkich ludzi dobrej woli serdecznie zapraszam do udziału w nich – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem.

Wesprzyj Więź.pl

– Na tle rosnącej fali fanatyzmu, rasizmu i nacjonalizmu, wartości moralne wskazywane przez religie są bardziej aktualne niż kiedykolwiek. Systemy religijne, wierne swemu duchowi, stają się bardzo ważnym czynnikiem uśmierzania przemocy, obrony życia, ochrony praw człowieka, przeciwdziałania ubóstwu oraz troski o pokój i sprawiedliwość społeczną – powiedział warszawski biskup pomocniczy. – Podczas obchodów będziemy się modlić za wszystkie ofiary Holokaustu – dodał.

Obchody XXII Ogólnopolskiego Dnia Judaizmu będą transmitowane na stronie Archidiecezji Łódzkiej, jej Facebooku oraz na kanale YouTube.

Wesprzyj Więź

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

Po raz pierwszy Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce obchodzono w 1998 r. w Warszawie. Od tego czasu obchody te odbywały się w największych polskich miastach.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość