Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Franciszek: Ukrywanie grzechów Kościoła sprzyjało ich utrwalaniu

Papież Franciszek podczas wizyty w Seulu w 2014 r. Fot. Republic of Korea

Wiarygodność Kościoła została mocno osłabiona wskutek grzechów i przestępstw seksualnych, ale jeszcze bardziej w wyniku pomniejszenia ich i ukrywania – pisze papież Franciszek w liście do biskupów amerykańskich.

Amerykańscy biskupi uczestniczą w rekolekcjach w seminarium duchownym w Mundelein w archidiecezji Chicago. Głosi je kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa. Obszerny list skierował do rekolektantów papież Franciszek.

Papież zachęca biskupów, by wspólne rekolekcje potraktowali jako czas odosobnienia, modlitwy i rozeznania. „Będzie to niezbędny i podstawowy przewodnik na drodze do podjęcia i udzielenia ewangelicznej odpowiedzi na kryzys wiarygodności, jaki nęka obecnie Kościół amerykański z powodu nadużyć seksualnych z ostatnich latach” – podkreślił. Dodał, że wzorem jest Chrystus, który w ważnych chwilach swego posłannictwa oddalał się od ludzi, spędzał całą noc na modlitwie i zapraszał swych uczniów, aby robili to samo.

Wesprzyj Więź.pl

Papież podkreśla, że wiarygodność Kościoła została mocno podważona i osłabiona wskutek grzechów i przestępstw, ale jeszcze bardziej w wyniku chęci pomniejszenia i ukrycia ich. To właśnie postawa ukrywania, zamiast pomagania w rozwiązywaniu konfliktów, sprawiła, że „coraz bardziej utrwalały się one i raniły zręby stosunków międzyludzkich, które teraz mamy uzdrawiać”.

Franciszek zauważa, że sytuacje kryzysowe rodzą napięcia wewnętrzne nie tylko we wspólnotach lokalnych, ale też wśród biskupów. Przestrzega, aby konflikty lub oskarżenia nie przesłaniały poszukiwania rozwiązań.

Jego zdaniem nadszedł czas nie tylko na dobrych zarządców, ale także na duszpasterzy, którzy w sposób kolegialny pełnią obecną misję. W tym celu trzeba „zanurzyć się lepiej w rzeczywistość, próbując zrozumieć ją i wysłuchać jej od środka, nie stając się przy tym jej więźniem”. Zaznacza, że „ciało Kościoła w Stanach Zjednoczonych wymaga uznania się za grzesznika, który jednak jest powołany do nawrócenia”.

Papież apeluje o tworzenie klimatu przyjaźni i służby wśród biskupów amerykańskich. Należy unikać popadnięcia w pułapkę funkcjonalności i skuteczności, właściwą światu biznesu. „Wiarygodność rodzi się ze szczerego i codziennego, pokornego i bezinteresownego służenia wszystkim, zwłaszcza tym, których szczególnie umiłował Pan” – przypomina.

Wesprzyj Więź

Na zakończenie listu Franciszek wezwał biskupów USA, aby „świadczyli konkretnie i twórczo, że Bóg jest Ojcem wszystkich”. A misja ta będzie pomyślna pod warunkiem współpracy z innymi podmiotami społecznymi.

Rekolekcje potrwają do 8 stycznia.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość