Wspieraj | Tygodnik Powszechny

Zima 2023, nr 4

Zamów

Editorial

Wesprzyj Więź

Drodzy Państwo!

Zanim kogoś ocenisz, najpierw uważnie go posłuchaj i spróbuj zrozumieć. To podstawa jakiegokolwiek dialogu, a właściwie wszelkich relacji międzyludzkich. Świadectwem niepokoju naszych czasów jest fakt, że po apel o słuchanie sięgać trzeba w przypadku stosunku katolików do papieża.
W historii Kościoła różnie bywało z biskupami Rzymu. Jak przypomina Sebastian Duda w swym eseju Dynamiczna wierność, zdarzali się nawet papieże uznawani za heretyków. Również z Franciszkiem nie trzeba się we wszystkim zgadzać. Zresztą i jego poprzednik, uznawany za konserwatystę, wielokrotnie publikował swoje opinie, zastrzegając, że wyraża pogląd jako teolog, a nie papież.
W tym numerze „Więzi” prezentujemy kilka przykładów trudności ze zrozumieniem Franciszka. Niekiedy określenie „trudności ze zrozumieniem” to eufemizm, jak w przypadku abp. Lengi, który uważa urzędującego biskupa Rzymu za uzurpatora i heretyka. Są też polscy księża, którzy nie wymieniają imienia papieża w liturgii. Zupełnie czym innym jest natomiast krytyczna postawa Michała Łuczewskiego, który – nawet widząc różnice z pontyfikatem Jana Pawła II – mówi: „osobiście staram się czytać je jako ciągłość”.
Apelujemy zatem: „Słuchaj papieża swego”. Zdobądź się na wysiłek zrozumienia, co Franciszek chce powiedzieć. Nie kieruj się podpowiedziami ze strony natychmiast-wszystko-wiedzących komentatorów. Jestem przekonany, że papieżowi zależy na wierności dynamicznej, że chodzi mu, jak mówi ks. Alfred Marek Wierzbicki, nie o rewolucję, lecz o rewelacje – odsłanianie pewnych mniej widocznych aspektów Tradycji.
Zbigniew Nosowski

PS.
Wdzięczni jesteśmy za życzliwość naszym Darczyńcom i Patronom. Niestety, na razie przyszłość pisma wciąż jest niepewna. Warunki prenumeraty na rok 2020 ogłosimy dopiero w październiku br. na naszej stronie: prenumerata.wiez.pl. Zachęcam więc wszystkich naszych Przyjaciół do dalszego finansowego wsparcia „Więzi” (zob. https://www.wiez.pl/czasopismo/;s,wsparcie). Z góry dziękujemy!
 

Podziel się

Wiadomość

5 stycznia 2024 r. wyłączyliśmy sekcję Komentarze pod tekstami portalu Więź.pl. Zapraszamy do dyskusji w naszych mediach społecznościowych.