Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Dobry pomysł na Święta – z ubogimi

Święta z Ubogimi 2017. Fot. Wspólnota Sant'Egidio w Warszawie

Wspólnoty, organizacje i wolontariusze w całej Polsce przygotowują się do spędzenia Świąt Bożego Narodzenia z ubogimi przyjaciółmi. To ostatni moment, by wesprzeć te inicjatywy.

Warszawa i Poznań

Wspólnota Sant’Egidio przed rokiem zdecydowała się przenieść świętowanie Bożego Narodzenia ze swoimi ubogimi przyjaciółmi z ostatnich dni przed świętami na 25 grudnia. Jak tłumaczą członkowie wspólnoty, „z opowieści naszych bezdomnych i ubogich przyjaciół wiemy, że Święta to szczególnie trudny moment, w którym samotność doskwiera najbardziej. Gdy ludzie wokół świętują, najmocniej tęskni się za domem i rodziną, którą się utraciło lub nigdy jej nie miało. Do tego sklepy, centra handlowe… wszystko pozamykane. Zostają tylko rzadko tego dnia kursujące tramwaje. Jak doświadczać ciepłych świątecznych uczuć, gdy nie ma nawet gdzie napić się ciepłej herbaty?”.

Wesprzyj Więź.pl

W bożonarodzeniowym obiedzie w Warszawie weźmie udział ponad 400 ubogich, nieco mniej w Poznaniu. Inicjatywy można wspomóc zarówno w fazie przygotowań: przygotować prezent dla świątecznych gości, ugotować posiłek, przystroić salę lub wesprzeć logistykę; jak i w czasie samego obiadu – można sprawdzić się jako kelner, kucharz, mikołaj, kolędnik lub pomocnik do zadań specjalnych.

Aby wziąć udział w obiedzie, należy przyjść na spotkanie przygotowujące. W Warszawie odbędzie się ono we wtorek, 18 grudnia, o 18 w podziemiach kościoła pw. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 101. W Poznaniu w poniedziałek, 17 grudnia, o 19 w kaplicy Radia Emaus przy ul. Zielonej 2. Dodatkowo można zgłaszać gotowość pomocy pod adresem mailowym wspólnoty w Warszawie (santegidio.waw@gmail.com) i Poznaniu (kontakt@santegidio.poznan.pl).

Inicjatywy Wspólnoty Sant’Egidio można również wesprzeć przelewem:
Fundacja Sant’Egidio Polska
43 1750 0012 0000 0000 3519 5197
z tytułem UBODZY.

Gdańsk

Duszpasterstwo Akademickie „Górka” od ponad 25 lat organizuje (ze wsparciem oo. Dominikanów) wigilię dla bezdomnych i ubogich. W tym roku wspólne ucztowanie odbędzie się 22 grudnia w Centrum Stocznia Gdańska.

Wesprzyj Więź

Choć początki inicjatywy DA „Górka” były skromne, w tym roku przy świątecznym stole ugości około 600 potrzebujących. Wydarzenie jest niebagatelnym przedsięwzięciem logistycznym – organizatorzy zapewniają gościom posiłek, ogrzewaną halę, prezenty, ale przede wszystkim możliwość spotkania i przeżycia świąt w pełnej ciepła atmosferze. „Jako wolontariusze mamy świadomość, że nie tylko dajemy coś od siebie potrzebującym, ale i potrzebujący dają wiele nam. Widok 600 osób wkraczających do hali Centrum Stocznia Gdańska, by cieszyć się tym, co przygotowywaliśmy intensywnie przez trzy miesiące, dosłownie zwala z nóg. Szczególnie ich uśmiech daje wiele radości” – mówią organizatorzy.

Inicjatywę DA „Górka” można wesprzeć w internetowej zbiórce pieniędzy na portalu Zrzutka.pl. „Każda złotówka jest na wagę złota i gwarantujemy, że wykorzystamy je wszystkie, by wywołać uśmiech u możliwie największej liczby potrzebujących” – przekonują organizatorzy.

Kraków

W Krakowie spotkanie bożonarodzeniowe, organizowane przez wolontariuszy z Plant, odbędzie się 26 grudnia. Weźmie w nim udział ok. stu osób. Organizatorzy zapowiadają: „będzie tradycyjnie, ciepło i rodzinnie – nie może więc zabraknąć dzielenia się opłatkiem, wigilijnych potraw, prezentów i wspólnego kolędowania. Będą to już trzecie zorganizowane przez nas Święta. Zaczynaliśmy skromnie – na krakowskich Plantach, przy prowizorycznych stołach. Nie było luksusów, ale nie zabrakło wspólnego kolędowania, pysznego jedzenia i wzajemnej życzliwości. W zeszłym roku, dzięki Waszemu wsparciu udało nam się już zorganizować spotkanie pod dachem. Było elegancko, smacznie, ciepło i rodzinnie. Chcielibyśmy, żeby w tym roku znów było uroczyście”. Inicjatywę można wesprzeć przez serwis Zrzutka.pl.

Podziel się

Wiadomość