Wiosna 2024, nr 1

Zamów

15 grudnia powstanie Autokefaliczny Kościół Prawosławny na Ukrainie

Prezydent Ukrainy Perto Poroszenko 4 grudnia 2018 r. Fot. President.gov.ua

Zjednoczeniowy Sobór Biskupów, na którym zostanie utworzony Autokefaliczny Kościół Prawosławny na Ukrainie, odbędzie się 15 grudnia w cerkwi-soborze Mądrości Bożej (św. Sofii) w Kijowie.

Informację tę ogłosił prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na forum samorządowym w stolicy. Dodał, że uczestnicy przyszłego soboru zatwierdzą statut i wybiorą zwierzchnika nowego Kościoła.

– Cieszę się, że mogę podać datę soboru zjednoczeniowego, który ma ogłosić utworzenie lokalnego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego Ukrainy – mówił Poroszenko. Powołał się przy tym na „Jego Wszechświątobliwość patriarchę Bartłomieja”, który oznajmił mu, że podpisał odpowiednie listy z zaproszeniami dla hierarchów istniejących na Ukrainie Kościołów prawosławnych: Patriarchatów Kijowskiego i Moskiewskiego oraz Autokefalicznego, „aby wzięli oni udział w tym historycznym wydarzeniu”.

Wesprzyj Więź.pl

Prezydent przypomniał ponadto, że „1030 lat temu zostaliśmy ochrzczeni, przed 332 laty Moskwa zaanektowała metropolię kijowską, 100 lat temu rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej po raz pierwszy postawił na porządku dziennym sprawę autokefalii, ale w tamtym czasie nie utrzymał państwowości”. – A 27 lat temu Ukraińcy podjęli na nowo walkę o swój Kościół – dodał Poroszenko.

Wesprzyj Więź

Przypomniał, że cztery i pół roku temu kraj wznowił dialog z Patriarchatem Konstantynopola „i mamy obecnie trzy podstawowe decyzje”. Są to: po pierwsze – odrzucenie przez patriarchę i Synod Patriarchatu Ekumenicznego roszczeń Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego wobec Ukrainy jako rzekomo swego obszaru kanonicznego, po drugie – uchwalenie i potwierdzenie przez Konstantynopol decyzji o nadaniu autokefalii Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie i po trzecie – przygotowanie tomosu [dekretu] w tej sprawie.

– Obecnie ogromna odpowiedzialność spoczywa na hierarchach Kościołów ukraińskich, aby w pokoju i zgodzie, w duchu miłości chrześcijańskiej i patriotyzmu przeprowadzić sobór, wybrać zwierzchnika, który uda się do Konstantynopola, aby odebrać tomos – oświadczył prezydent Ukrainy.

KG (KAI/RISU), JH 

Podziel się

Wiadomość