Wiosna 2024, nr 1

Zamów

KAI kończy 25 lat. Prezes agencji Marcin Przeciszewski odznaczony przez papieża i prezydenta

Marcin Przeciszewski podczas Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszu 25-lecia KAI w Sanktuarium św. s. Faustyny w Warszawie 4 grudnia 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Z okazji 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej jej prezes Marcin Przeciszewski został odznaczony przez papieża Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego, a przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Papieskie odznaczenie wręczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej z okazji jubileuszu 25-lecia KAI w Sanktuarium św. s. Faustyny w Warszawie.

Wesprzyj Więź.pl

Potem podczas uroczystej gali w imieniu Andrzeja Dudy odznaczenie wręczył minister Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta. „Szczególne gratulacje kieruję na ręce prezesa Marcina Przeciszewskiego, który otrzymuje dzisiaj Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Proszę przyjąć to wysokie odznaczenie państwowe jako dowód uznania Rzeczpospolitej dla pańskich wybitnych zasług w pracy dziennikarskiej i działalności społecznej” – napisał w liście prezydent Duda.

– Choć dedykowane jest ono mnie, to przyjmuję je jako wyraz docenienia pracy całego zespołu Katolickiej Agencji Informacyjnej, który od 25 lat pełni rolę pomostu pomiędzy Kościołem a światem mediów – mówił o odznaczeniu Przeciszewski.

– Dla mnie osobiście, i chyba dla wszystkich moich kolegów z KAI, te 25 lat pracy są przede wszystkim pasjonującą przygodą dziennikarską. Profesjonalną przygodą polegającą na towarzyszeniu Kościołowi w jego działaniach. I to nie tylko towarzyszenia w Polsce, ale także w Stolicy Apostolskiej, jak i Kościołowi powszechnemu na całym globie. Pracując w KAI widzimy jak bardzo Kościół jest twórczy, jak jego działanie może być inspirujące zarówno dla poszczególnych ludzi czy środowisk, ale również dla współczesnej kultury, która znajduje się na bardzo poważnym wirażu – dodał prezes KAI.

Marcin Przeciszewski urodził się 29 września 1958 roku w Warszawie. Jest synem prof. Tadeusza Przeciszewskiego, współzałożyciela miesięcznika „Więź”. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Jako student podjął współpracę ze „Spotkaniami”, niezależnym pismem młodych katolików. W 1979 roku założył pierwsze wspólnoty „Wiara i Światło”, skupiające osoby niepełnosprawne umysłowo, ich rodziny i przyjaciół. W latach 80. pełnił funkcję koordynatora krajowego tego ruchu, a później zastępcy koordynatora międzynarodowego. Był odpowiedzialny za tworzenie tych wspólnot w krajach Bloku Wschodniego. W latach 1987-1989 pracował w dziale religijnym katolickiego tygodnika „Ład”, w latach 1989-1991 jako dziennikarz w redakcji miesięcznika „Powściągliwość i praca”, a między 1991 a 1993 rokiem kierował działem religijnym tygodnika „Spotkania”.

Wesprzyj Więź

W marcu 1993 roku decyzją Konferencji Episkopatu Polski został mianowany na prezesa Fundacji na Rzecz Wymiany Informacji Katolickiej, która miała powołać Katolicką Agencję Informacyjną. Pracę w Agencji zaczął we wrześniu 1993 roku. Przez 25 lat nieprzerwanie pełni funkcję jej prezesa i redaktora naczelnego.

Przeciszewski był także jednym z założycieli Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Związku Dużych Rodzin 3+, który pracuje na rzecz polityki rodzinnej w Polsce. Dwa lata temu we współpracy z francuskim wydawnictwem Media Participation powołał polską edycję międzynarodowego portalu ewangelizacyjnego Aleteia.org.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość