Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Homoseksualizm wśród księży i zakonników mnie niepokoi

Papież Franciszek, październik 2018. Fot. Episkopat.pl

Lepiej, by homoseksualni księża porzucili posługę, niż wiedli podwójne życie – mówi papież Franciszek wywiadzie rzece „Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele”.

Światowa premiera książki „Siła powołania. O życiu konsekrowanym i poprawie relacji w Kościele” – w dziesięciu językach, w tym po chińsku – odbędzie się 3 grudnia. W Polsce książka ukaże się nakładem poznańskiego wydawnictwa Święty Wojciech.

Papież opowiada o życiu Kościoła. O źródłach, z których czerpie on siłę i sens, o obecnych wyzwaniach oraz o wizji bliższej i dalszej przyszłości stanu zakonnego i duchownego. Wywiad z Franciszkiem przeprowadził hiszpański klaretyn o. Fernando Prado. Czterogodzinna rozmowa zaowocowała ponad 130 stronami książki.

Wesprzyj Więź.pl

Szeroko komentowany fragment wywiadu dotyczy obecności w zgromadzeniach zakonnych i wśród kapłanów osób o orientacji homoseksualnej. Papież zauważa, „że można wręcz odnieść wrażenie, że w dzisiejszym społeczeństwie homoseksualizm jest w modzie, w jakimś stopniu wpływa to nawet na życie Kościoła”. Jednoznacznie stwierdza, że „homoseksualizm jest kwestią bardzo poważną, którą od początku trzeba we właściwy sposób rozeznawać z kandydatami”. Wskazuje, że w tej sprawie „musimy być wymagający”.

Wesprzyj Więź

Franciszek podkreśla, że nie można negować faktu istnienia homoseksualnych księży, nie można się jednak na to w żadnej mierze godzić. Wspomina, że pewien zakonnik pytał go, czy widzi coś złego w obecności w jego zgromadzeniu „dobrych chłopaków, którzy byli gejami”. Mówił papieżowi, że „nie jest to aż tak poważna sprawa; to tylko sposób wyrażania afektu”.

Zdaniem Franciszka to błędny sposób myślenia. „Nie jest to po prostu sposób wyrażania afektu. W życiu konsekrowanym i kapłańskim na tego rodzaju afekty nie ma miejsca. Dlatego Kościół zaleca, by osób o zakorzenionej tendencji homoseksualnej nie przyjmować do posługi kapłańskiej ani do zgromadzeń zakonnych” – zaznacza Franciszek. I wyraźnie dodaje: „Posługa kapłańska i życie konsekrowane nie są dla nich”. Poleca, by „homoseksualnych księży, zakonników i zakonnice zdecydowanie nakłaniać do pełnego przeżywania celibatu”.

Vatican News, KAI, JH

Podziel się

Wiadomość