Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Kard. Dziwisz: Krytycy Kościoła oczekują świadectwa wierności Ewangelii

Kard. Stanisław Dziwisz (w środku), październik 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Jeżeli jesteśmy świadkami ostrej krytyki Kościoła, to być może kryje się za tym oczekiwanie wyraźnego świadectwa wierności Ewangelii ze strony pasterzy i całego ludu Bożego – mówił w niedzielę kard. Stanisław Dziwisz w kościele św. Klemensa w Wieliczce.

Wesprzyj Więź

Wielicka parafia św. Klemensa jest jedną z najstarszych w archidiecezji krakowskiej. Pierwszy kościół został tu zbudowany na początku XII wieku. W niedzielę kard. Stanisław Dziwisz wprowadził do świątyni relikwie św. Jana Pawła II i przewodniczył uroczystościom odpustowym. – Uczczenie dwóch wielkich papieży Kościoła łączy współczesność z tym, co dało początek chrześcijaństwu. Św. Klemens był świadkiem rodzącego się Kościoła. Natomiast św. Jan Paweł II skierował łódź Kościoła na morze trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa – wyjaśnia proboszcz, ks. Wojciech Olszowski.

W homilii kard. Dziwisz odwołał się do „Listu do Koryntian” św. Klemens, który wzywał adresatów do pojednania, nawrócenia i pokuty. Według hierarchy, wezwanie to jest wciąż aktualne i przypomina biskupom i księżom o konieczności bezinteresownego i gorliwego służenia w Kościele. – Te słowa powinny być stałym przedmiotem rachunku sumienia, wezwaniem do nawrócenia – mówił. Dodawał, że jesteśmy dziś świadkami ostrej krytyki Kościoła, ale, niezależnie od intencji krytykujących, być może kryje się za tym oczekiwanie wyraźnego świadectwa wierności Ewangelii ze strony pasterzy i całego ludu Bożego. – Nie możemy nie dać tego świadectwa – apelował.

Wesprzyj Więź.pl

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość