Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Gądecki: Panowanie Chrystusa ma charakter duchowy, nie polityczny

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki na 381. Zebraniu Plenarnym Episkopatu. Jasna Góra, 19 listopada 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Jezus podkreśla zasadniczą różnicę między państwem Bożym, które nie jest z tego kosmosu, a państwem pochodzącym z tego świata – powiedział abp Stanisław Gądecki w obchodzoną dziś uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.

Przewodniczący episkopatu wskazał w dzisiejszej Mszy św. w poznańskiej katedrze, że panowanie Chrystusa ma charakter duchowy, nie polityczny. – Nie opiera się ani na broni, ani na przemocy, opiera się na dobrowolnie przyjętej miłości Jezusa – mówił abp Stanisław Gądecki. Podkreślił, że Jezus mówi o królestwie w odniesieniu  nie do panowania, ale do prawdy. Przypomniał, że Chrystus przyszedł po to, aby przynieść nowe panowanie Boże, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju.

Wesprzyj Więź

– Od momentu zmartwychwstania Chrystusa Jego panowanie rozprzestrzenia się na wszystkich, którzy wierzą. Kto wypełnia wolę Bożą, już należy do tego królestwa – zaznaczył abp Gądecki. Przewodniczący KEP wskazał na zadanie stojące dziś przed wiernymi świeckimi. – Jest nim takie przeobrażanie instytucji i sytuacji społecznych, by nie skłaniały one do grzechu, ale by były poddane normom sprawiedliwości i miłości miłosiernej. To odnowienie powołania, godności człowieka, rodziny, kultury, gospodarki i polityki, a także wspólnoty międzynarodowej – mówił metropolita poznański.

Wesprzyj Więź.pl

Abp Gądecki zwrócił uwagę na wielką miłość, której nie zaskarbił sobie na świecie żaden władca – tylko Jezus. – Miliony chrześcijan oddały za Niego swoje życie i dalej je dzisiaj oddają. Obecnie co 3 minuty ginie jeden chrześcijanin, a dzieje się tak dlatego, że ludzie odpowiadają z wdzięcznością za miłość Jezusa posuniętą do ostateczności – zaznaczył metropolita poznański.

 

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość