Targi

Wiosna 2024, nr 1

Zamów

„Nie może być tak, jak było”. Prewencja wobec przestępstw seksualnych w Łodzi

Abp Grzegorz Ryś podczas Niedzieli Palmowej 25 marca 2018 r. w Łodzi. Fot. Archidiecezja Łódzka

Jedną rzeczą jest to, by zmierzyć się ze wszystkimi dotychczasowymi nadużyciami z naszej strony, a drugą równie ważną, a może ważniejszą – by stworzyć rzeczywisty i konkretny system prewencji – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W piątek w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi zaczęło się szkolenie o prewencji wobec wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży. To pierwsze w Polsce szkolenie na szczeblu metropolitalnym. Uczestniczą w nim przedstawiciele z Archidiecezji Łódzkiej oraz Diecezji Łowickiej.

Wesprzyj Więź.pl

– Przedmiotem dzisiejszego szkolenia jest informacja i warsztaty na temat: jak tworzyć system prewencji w jednostkach kościelnych, tj. w diecezji, jak również w różnych dziełach, które prowadzi diecezja czy zakony – mówi o. Adam Żak, koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski. – Dyskusja na ten temat jest niezwykle potrzebna, bo służy ona zmianie świadomości oraz ochronie dzieci nie tylko w Kościele, ale i całym społeczeństwie – dodaje.

Na piątkowym spotkaniu, które prowadził o. Adam Żak, obecna była także Ewa Kusz – krakowska psycholog, seksuolog i terapeutka, która w wykładzie podzieliła się wieloletnim doświadczeniem, wskazała, jak tworzyć system prewencji i jak działać, by rozpoznawać oznaki zagrożeń.

– Aby zapobiegać pewnym wydarzeniom trzeba mieć oczy i uszy otwarte i działać w sposób uczciwy i prawdomówny. Gdy tylko widzi się jakieś oznaki wykorzystywania, trzeba koniecznie działać – tłumaczy o. Żak.

Wesprzyj Więź

– Wszyscy w Kościele czytamy wezwanie do nawrócenia, które jest też wezwaniem do odpowiedzialności na polu pracy z młodzieżą i dziećmi – mówi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. – Wydarzyło się zbyt wiele rzeczy, by nadal miało być tak, jak było do tej pory. Jedną rzeczą jest to, by zmierzyć się ze wszystkimi dotychczasowymi nadużyciami z naszej strony, a drugą równie ważną, a może ważniejszą – by stworzyć rzeczywisty i konkretny system prewencji obejmujący szeroko pojętą rzeczywistość Kościoła – dodaje.

Do udziału w szkolenie zaproszeni zostali dyrektorzy przedszkoli i szkół katolickich, przewodniczący wydziałów duszpasterstwa młodzieży i ministrantów oraz ci, którzy na co dzień pracują z dziećmi, młodzieżą i osobami niepełnosprawnymi.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość