Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ks. Wierzbicki: Mamy problem z nacjonalizacją polskości

Ks. Alfred M. Wierzbicki. Fot. ks. Rafał Pastwa

Dawniej przedstawiano wyznawców judaizmu jako szkodników, dziś używa się tego samego języka względem uchodźców. Wmawia się społeczeństwu, że ci ludzie przyniosą ze sobą tylko insekty i choroby – mówi ks. prof. Alfred Wierzbicki.

Ksiądz Wierzbicki wziął udział w lubelskiej promocji swojej najnowszej książki „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa”. Spotkanie odbyło się wczoraj w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie.

Wesprzyj Więź.pl

Jednym z tematów, które etyk porusza w książce, jest kryzys migracyjny. Podczas spotkania zaznaczył, że powoływanie się na chrześcijaństwo w sprawie odmowy pomocy uchodźcom jest nie do pogodzenia z przesłaniem Ewangelii. – Mamy ogromny problem z nacjonalizacją polskości. Brakuje wizji społeczeństwa, które może być wielonarodowe i wielowyznaniowe – powiedział.

Lubelski duchowny porównał współczesny obraz wyznawców islamu do sytuacji Żydów przed II wojną światową. – Zostaliśmy przestraszeni i ogłupieni. Dawniej przedstawiano wyznawców judaizmu jako szkodników, dziś używa się tego samego języka względem uchodźców. Wmawia się społeczeństwu, że ci ludzie przyniosą ze sobą tylko insekty i choroby – mówił.

Ks. Wierzbicki zaznaczył, że istnieje problem w procesie formowania alumnów w seminariach. Jego zdaniem kandydaci do kapłańska łatwo popadają w fascynację ideologiami politycznymi. – To niedopuszczalne, aby seminarzyści kierowali się bardziej słowami tego czy owego polityka niż nauczaniem biskupów czy samego papieża – powiedział naukowiec.

Inną dziedziną, której filozof poświęcił swoje eseje, jest refleksja nad dziedzictwem Soboru Watykańskiego II oraz nauczaniem posoborowych papieży. Ks. Wierzbicki zauważył, że takie osiągnięcia jak dialog z judaizmem są tytułowym „kruchym dziedzictwem”. – Niewyobrażalne jest, aby zaprzepaścić dekady ciężkiej pracy. Polacy są dalej podzieleni wobec Żydów, bo w znacznej części naszego społeczeństwa tkwi drzemiący antysemityzm – ostrzegał.

Mówiąc o podobieństwach pomiędzy pontyfikatami Franciszka i Jana Pawła II, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego zauważył, że nie można mówić o nauczaniu obecnego papieża jako o zwykłym wzorowaniu się na działaniach poprzednika. – Gdyby pontyfikat Franciszka był zwykłą kontynuacją, tkwiłby w jednym miejscu. Papież z Argentyny wiele elementów nauczania Wojtyły rozszerzył i rozwinął. Taką ewolucję przeszło pojęcie „miłosierdzia”, które u obecnego biskupa Rzymu przeszło w „czułość” – tłumaczył.

Wesprzyj Więź

Książka „Kruche dziedzictwo. Jan Paweł II od nowa” ks. Wierzbickiego ukazała się 22 października w Bibliotece Więzi. Można ją kupić tutaj. Autor w swoich esejach nie boi się wskazywać na trapiące nasz kraj problemy: nacjonalizm, ksenofobię, język nienawiści, instrumentalne traktowanie patriotyzmu.

Alfred M. Wierzbicki jest księdzem archidiecezji lubelskiej, filozofem i poetą, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierownikiem Katedry Etyki KUL. W latach 2006–2014 był dyrektorem Instytutu Jana Pawła II KUL i redaktorem naczelnym kwartalnika „Ethos”. Autor wielu książek naukowych i eseistycznych, m.in. „The Ethics of Struggle for Liberation”, „Filozofia a totalitaryzm. Augusta Del Nocego interpretacja kryzysu moderny”, „Polska Jana Pawła I”I. Od 2006 roku członek Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem przy Konferencji Episkopatu Polski. Blisko współpracował z abp. Józefem Życińskim, m.in. jako jego wikariusz biskupi ds. kultury. Wydał osiem tomików wierszy: „jak ciemność w ciemności”, „Inaczej każdej wiosny”, „Kogut z Akwilei” (Nagroda im. Anny Kamieńskiej), „Znaki szczególne” (Nagroda im. Józefa Czechowicza), „Miejsca i twarze”, „Głosy i glosy”, „Fotografia rodzinna”, „Autoportret z miastem”. Stały felietonista „Gazety Wyborczej Lublin”. Mieszka w Lublinie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość