Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Biskup Belfastu: Brexit jest katastrofą

Bp Noël Treanor, ordynariusz diecezji Down i Connor z siedzibą w Belfaście. Fot. IrishCatholicBishops

Brexit odnowił dawne konflikty. Atmosfera jest napięta, nacechowana wzajemnymi oskarżeniami i wyobrażeniami – mówi bp Noël Treanor z Belfastu.

Biskup diecezji Down i Connor z siedzibą w Belfaście Noël Treanor uważa, że decyzja o Brexicie jest „katastrofą dla Wielkiej Brytanii, ale także dla Irlandii”. Wiceprzewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej COMECE i nowy przewodniczący europejskiej gałęzi Komisji „Iustitia et Pax” w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedział, że z chwilą przystąpienia obu krajów do projektu jedności europejskiej „stworzone też zostały pierwsze ramy i siła napędowa do pokonania istniejących konfliktów”. Jak podkreślił, „w ten sposób przez minionych niemal 30 lat mógł u nas zapanować pokój, pojednanie i polityczny dialog”.

Wesprzyj Więź.pl

Bp Treanor nie wykluczył wystąpienia nowych problemów społecznych. – Jeszcze przed 20 laty mieliśmy na granicach armię brytyjską, umocnione punkty kontroli, policyjne auta. Z chwilą, gdy otrzymamy tu znowu granicę ze specjalną infrastrukturą, spowoduje to niewątpliwie jakieś mocne reakcje, również przemoc – zauważył.

Irlandzki biskup skrytykował także przygotowania do referendum w sprawie brytyjskiego Brexitu. Zwrócił uwagę, że opinia publiczna była manipulowana przez „fake newsy” i podkreślił, iż „nikt nie spodziewał się tego”, że któreś z państw członkowskich Unii Europejskiej samodzielnie zadecyduje o wystąpieniu ze wspólnoty. – Atmosfera jest w dalszym ciągu napięta, nacechowana wzajemnymi oskarżeniami i wyobrażeniami, a to stanowi przeszkodę stronom rokowań w posunięciu naprzód samej istoty problemu – zaznaczył bp Treanor.

Wesprzyj Więź

Jego zdaniem brak granicy i swoboda ruchu między południem a północą Irlandii pozwoliły „zagrzebać stare i krwawe konflikty”. Brexit natomiast je odnowił. Irlandia Północna, choć sama opowiedziała się za pozostaniem w Unii Europejskiej, zmuszona jest odejść razem z resztą Królestwa. – Idea granicy między Republiką a Północą wraca niczym upiór z przeszłości – powiedział biskup.

Bp Noël Treanor jest Irlandczykiem, urodził się w pobliżu granicy z Irlandią Północną. Przez wiele lat zajmował się problematyką unijną w Brukseli, Rzymie oraz Irlandii. W 2008 roku papież Benedykt XVI mianował go biskupem Down i Connor.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość