Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Ojcowie synodalni do młodzieży: Kościół was nie opuści

Obrady Synodu o młodzieży 5 października w Watykanie. Fot. M. Mazur / episkopat.pl

„Kościół i świat pilnie potrzebują waszego entuzjazmu. Stańcie się towarzyszami drogi najbardziej kruchych, ubogich, zranionych przez życie” – czytamy w „Liście do młodzieży” napisanym na zakończenie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.

Specjalny list ojców synodalnych do młodzieży został odczytany wczoraj podczas Mszy św. w Bazylice św. Piotra w Rzymie na zakończenie obrad Synodu.

W piśmie autorzy zwracają się do ludzi młodych całego świata ze słowem nadziei, zaufania i pocieszenia. Zaznaczają, że zgromadzili się po to, aby słuchać głosu „wiecznie młodego” Jezusa Chrystusa i rozpoznać w Nim liczne głosy młodzieży, jej okrzyki radości, narzekania i milczenia.

Zapewniają, że wobec poszukiwań wewnętrznych, radości i nadziejach, smutkach i lękach stanowiących niepokój młodych ludzi uczestnicy synodu pragną przyczynić się do ich radości, aby oczekiwania stały się ideałami.

Zachęcają młodzież całego świata, aby nie zniechęcały ją słabości, kruchość i grzechy. „Kościół jest wam matką, nie opuści was, jest gotów wam towarzyszyć na nowych drogach, na wspaniałych ścieżkach, gdzie wiatr Ducha wieje mocniej, rozpraszając chmury obojętności, powierzchowności, zniechęcenia” – czytamy w liście.

Wobec umiłowanego przez Boga świata, który jest skoncentrowany na rzeczach, doraźnym sukcesie, przyjemnościach i miażdży słabych ojcowie synodalni zaapelowali, aby młodzi pomogli mu powstać i skierować spojrzenie ku miłości, pięknu, prawdzie, sprawiedliwości.

Wesprzyj Więź

Na zakończenie wzywają: „Kościół i świat pilnie potrzebują waszego entuzjazmu. Stańcie się towarzyszami drogi najbardziej kruchych, ubogich, zranionych przez życie. Jesteście chwilą obecną, bądźcie najjaśniejszą przyszłością”.

Synod odbywał się w dniach 3-28 października w Watykanie na temat: „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość