Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Przewodniczący episkopatu przestrzega księży studentów przed obłudą

Abp Stanisław Gądecki w Rzymie 2 października 2018 r. Fot. Episkopat.pl

Przekonanie, że studiujecie po to, żeby zostać biskupami, może prowadzić do konfliktów wewnętrznych i załamań – mówił abp Stanisław Gądecki w środę wieczorem podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Papieskim Instytucie Polskim w Rzymie.

Wraz z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski Mszę koncelebrowali m.in. pozostali polscy biskupi uczestniczący w trwającym w Watykanie zgromadzeniu Synodu Biskupów na temat młodzieży: abp Grzegorz Ryś, bp Marian Florczyk i bp Marek Solarczyk, którzy mieszkają w Instytucie w trakcie obrad synodalnych.

W homilii metropolita poznański pytał księży studentów, po co studiują i do czego się przygotowują. Jego zdaniem od odpowiedzi na te pytania zależy wiele konfliktów wewnętrznych i załamań u duchownych, zwłaszcza wtedy, gdy ktoś żyje w przekonaniu, że został wysłany na studia zagraniczne, żeby zostać biskupem.

Wesprzyj Więź.pl

Przewodniczący episkopatu zaznaczył, że księża muszą mieć przed oczyma najpierw cel duszpasterski, a dopiero potem naukowy. Choć, oczywiście, potrzebni są ludzie po studiach zagranicznych, którzy „dźwigają Kościół wzwyż”. Hierarcha wskazał, że najgorzej dla księdza jest samemu sobie wyznaczyć drogę i się jej trzymać, bo to Kościół posyła i wyznacza kapłanowi zadania, „które mogą nam się nie podobać, ale mogą nas wyprostować, mogą być dla nas zbawienne”.

Abp Gądecki przestrzegł też przed grożącą studentom teologii obłudą, która jest „przywarą ludzi pobożnych”. Skrzywieniem teologów jest chęć pokazania się na zewnątrz innymi, niż są w swoim wnętrzu. Wtedy są niczym „groby niewidoczne, po których ludzie chodzą bezwiednie”. – Jeśli idziemy drogą obłudy, ludzie mogą stać się nieczyści przez kontakt z nami – zaznaczył. Dodał, że trudno boleśniej zranić teologa, niż skierować do niego słowa Jezusa o tych, którzy nakładają na innych ciężary, jakich sami palcem tknąć nie chcą. – Łatwo popaść w przywary ludzi pobożnych – skonstatował metropolita poznański.

Wesprzyj Więź

Mówił także, że dopóki człowiek jest młody, skłania się do pielęgnowania w sobie wysokiego ideału. – Jednak, gdy się starzeje, ideał się zaciera, o ile człowiek nad sobą nie pracuje – przestrzegł abp Gądecki. Wezwał księży studentów do pielęgnowania ideału, bo to od nich zależeć będzie stan Kościoła katolickiego w przyszłości.

W Instytucie mieszka 38 księży studentów oraz pięciu prałatów – pracowników urzędów kurii rzymskiej. Posługują tam siostry służebniczki wielkopolskie i bracia Serca Jezusowego.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość