Jesień 2021, nr 3

Zamów

Ks. Mieczysław Puzewicz otrzymał Nagrodę „Veritatis Splendor”

Ks. Mieczysław Puzewicz. Fot. YouTube / Niezależny Lublin

Szkoda, że Jan Paweł II jest w Polsce „niedoczytany”, a już na pewno wciąż jeszcze „niewykonany”. Odkrycie głębi jego tekstów nie jest trudne i trzeba z nich czerpać – mówi tegoroczny laureat Nagrody Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor”.

W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną duchowny powiedział, że przyznanie nagrody jest dla niego wielkim wyróżnieniem, zwłaszcza z uwagi na osobę papieża Polaka. – Janowi Pawłowi II zawdzięczam zarówno powołanie, jak i idee, które przyświecają wysiłkom realizowanym przeze mnie przy pomocy bardzo wielu ludzi. Przede wszystkim ideę cywilizacji miłości – przyznał.

Zdaniem lubelskiego księdza, papież bardzo mocno wzywał, aby szczytne idee przemieniać na konkretne działania. – Łączy się z tym jego drugi apel o wyobraźnię miłosierdzia. Mam nadzieję, że w pewnym stopniu nasze działania są jej praktyczną realizacją wśród bezdomnych, więźniów i uchodźców czy też poprzez globalizację solidarności, np. na Kubie, Ukrainie czy Białorusi – dodał.

Ks. Puzewicz zauważył, że inspiracją do takiego podejścia może być nauczanie papieża Polaka. – Szkoda, że Jan Paweł II jest w Polsce „niedoczytany”, a już na pewno wciąż jeszcze „niewykonany”. Odkrycie głębi jego tekstów nie jest trudne i trzeba z nich czerpać. Ważne też, by nie robić tego w pojedynkę, ale zachęcać innych do poznawania jego cennych i ponadczasowych nauk, zwłaszcza tych wskazujących na potrzebę solidarności międzyludzkiej, bez względu na różnice i podziały – stwierdził.

Duchowny powiedział także na co chce między innymi przeznaczyć środki finansowe łączące się z wyróżnieniem. – Codziennie rozdajmy posiłki ubogim. Zdarzają się przykre momenty, kiedy ktoś przychodzi, a my już nie mamy co mu dać. Mam nadzieję, że choćby takie typu sytuacje ta nagroda pomoże rozwiązać – podsumował.

Ks. Mieczysław Puzewicz jest zaangażowany m.in. w pomoc uchodźcom po wojnie w Gruzji, w programy dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego w Gruzji czy pomoc dla powodzian w Serbii lub uchodźców na Białorusi.

Czytasz Więź? Wspieraj od dziś

Tegoroczny laureat Nagrody „Veritatis Splendor” to także inicjator programów pomocy bezdomnym, więźniom, uchodźcom, dzieciom ulicy, młodocianym przestępcom, chorym psychicznie oraz młodzieży w schroniskach dla nieletnich, w tym w ramach kampanii „Budujcie Cywilizację Miłości”.

Nagroda Województwa Małopolskiego im. Jana Pawła II „Veritatis Splendor” jest przyznawana osobom, wyróżniającym się szczególnymi zasługami na rzecz szerzenia dialogu w wymiarze kulturowym, społecznym i międzyreligijnym oraz kierującym się w swoim życiu i działalności nauką papieża Polaka. Została ustanowiona w 2016 r. Upamiętnia też Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się w Polsce w tym samym roku.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość

Dodaj komentarz

Twoje dane będą przetwarzane w celu publikacji komentarza, a ich administratorem będzie Towarzystwo Więź. Szczegóły: polityka prywatności.