Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Franciszek: Ten, kto pozostaje obojętny na zło, staje się jego współsprawcą

Papież Franciszek podczas Synodu o młodzieży 6 października 2018 r. Fot. episkopat.pl

W obliczu nowych napięć na świecie religie muszą bardziej zdecydowanie występować na rzecz dialogu – pisze papież Franciszek do uczestników Międzynarodowego Spotkania Pokoju.

W Bolonii odbywa się Międzynarodowe Spotkanie Pokoju, organizowane przez Wspólnotę Sant’Egidio. Wczoraj list do uczestników wysłał papież Franciszek.

Papież Franciszek uważa, że w obliczu nowych napięć na świecie religie muszą bardziej zdecydowanie występować na rzecz dialogu. „Członkom różnych wspólnot wyznaniowych nie wolno poddać się demonom wojen, obłędowi terroryzmu, złudnej potędze broni” – apeluje papież. „Ten, kto pozostaje obojętny, staje się współsprawcą zła” – dodaje.

Wesprzyj Więź.pl

„Od zainicjowanego przez papieża Jana Pawła II w 1986 roku spotkania pokojowego w Asyżu scena historyczna dramatycznie się zmieniła” – zauważa Franciszek. Krytykuje tendencję „izolowania się we własnych interesach” w zglobalizowanym świecie i przekonuje, że w globalnej wiosce chodzi o to, aby zamiast zadowalać się własnym pokojem mieć na uwadze dobro wspólne. Zdaniem papieża religie, które nie pracują na rzecz pokoju, wypierają się samych siebie.

Spotkanie odbywa się od 14 do 16 października pod hasłem „Budować mosty pokoju tam, gdzie nie powiódł się dialog i współpraca”. W dyskusjach panelowych uczestniczy ponad 300 przedstawicieli religii i kultur, a także kilka tysięcy osób z całej Europy. Wydarzenie zbiega się z przypadającym w tym roku jubileuszem 50-lecia istnienia wspólnoty Sant’Egidio.

Wesprzyj Więź

Podczas uroczystego otwarcia głos zabrali m.in. Ahmed el-Tayeb, wielki imam uniwersytetu Al-Azhar, papież Koptów, patriarcha Tawadros (Teodor) II, syryjsko-prawosławny patriarcha Antiochii Ignacy Efrem II oraz naczelny rabin Francji Haïm Korsia. Ponadto w czasie spotkania głos na temat aktualnej sytuacji zabiorą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani oraz były przewodniczący Komisji Europejskiej Romano Prodi. Oczekuje się także wizyty premiera Włoch Giuseppe Conte oraz ministra oświaty Marco Bussettiego.

Wśród osób, które zabiorą głos na forach, jest m.in. Bernice King, córka Martina Luthera Kinga, kard. Orlando Beltran Quevedo, arcybiskup Cotabato na filipińskiej wyspie Mindanao, ksiądz i obrońca praw człowieka Alejandro Solalinde, walczący o prawa migrantów oraz o wyciąganie młodych ludzi z gangów narkotykowych w Meksyku, a także lekarz Grégoire Ahongbonon z Beninu, który w Afryce Zachodniej walczy o godność i leczenie osób chorych psychicznie.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość