Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Zmarła Zyta Oryszyn, wspaniała pisarka i tłumaczka

Zyta Oryszyn

Zyta Oryszyn współpracowała z opozycją antykomunistyczną. Była jedną z najważniejszych autorek „Tygodnika Solidarność”, kierowanego przez Tadeusza Mazowieckiego. Msza święta pogrzebowa odbędzie się w środę, 17 października, o g. 12 w warszawskim kościele środowisk twórczych.

Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1970 roku wydała swoją pierwszą powieść zatytułowaną „Najada”, za którą otrzymała Nagrodę im. Wilhelma Macha.

Wesprzyj Więź.pl

W latach 1962–1972 była żoną legendarnego pisarza i poety Edwarda Stachury. Współpracowała z opozycją antykomunistyczną, m.in. z „podziemną” Niezależną Oficyną Wydawniczą. Bardzo często publikowała w czasopismach drugiego obiegu. m.in. w „Zapisie”.

W 1980 roku była jedną z najważniejszych autorek „Tygodnika Solidarność”, kierowanego przez Tadeusza Mazowieckiego. Aż do 13 grudnia 1981 roku, czyli do dnia wprowadzenia stanu wojennego, kiedy to tygodnik ten został przez władze zlikwidowany.

Wraz z drugim mężem, dziennikarzem Andrzejem Kaczyńskim, pracowała w „Rzeczpospolitej”.

Wesprzyj Więź

W 2013 roku za powieść „Ocalenie Atlantydy” została nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” oraz otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia.

Jest autorką powieści i zbiorów opowiadań, oprócz wyżej wymienionych, były to m.in. „Melodramat”, „Gaba-Gaba czyli 28 części wielkiego okrętu”, „Czarna iluminacja”, „Madam Frankensztajn”, „Historia choroby, historia żałoby”.

Pogrzeb Zyty Oryszyn rozpocznie się Mszą świętą w warszawskim kościele środowisk twórczych (plac Teatralny) w środę, 17 października, o g. 12. Następnie udamy się na Cmentarz Północny na Wólce Węglowej (ul. Wóycickiego 14), gdzie o g. 14 wyruszy kondukt pogrzebowy spod bramy głównej.

Podziel się

Wiadomość