Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Francuski biskup na Synodzie: Brońmy dzieci, a nie instytucji Kościoła

Obrady Synodu o młodzieży w Rzymie 4 października 2018 r. Fot. BP KEP

Instytucja Kościoła jest upokorzona zarówno przez gorszące grzechy tych, którzy popełnili odrażające przestępstwa, jak też przez milczenie poważnie obciążające niektórych z nas. Ujawnienie przestępstw seksualnych umożliwia ofiarom odbudowanie swojego życia, a sprawcom odpowiedzenie za swoje czyny – mówi bp Emmanuel Gobillard z Lyonu.

W Watykanie trwa Synod Biskupów poświęcony młodzieży. W pierwszym dniu obrad głos na temat ochrony dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym zabrał biskup pomocniczy archidiecezji lyońskiej Emmanuel Gobillard. Jak mówił, w obliczu skandali pedofilii, które „wstrząsają Kościołem”, młodzież „prosi, by Kościół był bezpiecznym domem”.

– Mamy chronić przede wszystkim dzieci i młodzież, a nie bronić instytucji Kościoła – powiedział bp Gobillard. Dodał, że „dziś instytucja jest upokorzona zarówno przez gorszące grzechy tych, którzy popełnili odrażające przestępstwa, jak też przez milczenie poważnie obciążające niektórych naszych braci”. Zdaniem mówcy ujawnienie przestępstw seksualnych umożliwia ofiarom odbudowanie swojego życia, a sprawcom – odpowiedzenie za swe czyny.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Lyoński biskup zachęcił też do otwartego i bezpośredniego rozmawiania z ludźmi młodymi o seksualności. – Nie bójmy się seksualności! – zaapelował. Wskazał, że także seminarzyści muszą odebrać dobre wychowanie w tej dziedzinie, by z kolei sami mogli dobrze edukować młodych jako księża.

Według bp. Gobillarda edukacja seksualna jest dziś szczególnie potrzebna, młodzi bowiem „zbyt często odkrywają seksualność przez pryzmat pornografii lub zażenowanego milczenia pokoleń, które nie zawsze znalazły klucz do zaproponowania solidnego wychowania w tej dziedzinie”.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość