Lato 2024, nr 2

Zamów

Nowa prezes „Wiosny”. Ks. Jacka Stryczka zastąpi Joanna Sadzik

Joanna Sadzik. Fot. Sabina Labe / Materiały Stowarzyszenia „Wiosna”

Joanna Sadzik, dotychczasowa dyrektor Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości w Stowarzyszeniu „Wiosna”, zastąpi ks. Jacka Stryczka, który zrezygnował z funkcji prezesa organizacji po reportażu Onetu.

3 października odbyło się w Krakowie walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia „Wiosna”. Jego głównym punktem był wybór nowego prezesa zarządu po tym, jak 21 września swoją rezygnację złożył ks. Jacek Stryczek, twórca Stowarzyszenia i jego lider przez siedemnaście lat. W tym czasie Szlachetna Paczka pomogła ponad 150 tys. rodzin. Członkowie Stowarzyszenia podziękowali księdzu za jego dotychczasową pracę i stworzenie jednej z największych organizacji pomocowych w Polsce.

Zmiana na stanowisku prezesa to efekt głośnej publikacji Onetu. 20 września w portalu ukazał się duży reportaż Janusza Schwertnera „Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce” – o atmosferze pracy w Stowarzyszeniu „Wiosna”. Tekst opiera się na relacjach 21 byłych i obecnych współpracowników ks. Stryczka. Mówią o mobbingu, łamaniu praw pracowniczych, znęcaniu się nad podwładnymi. Śledztwo w tej sprawie prowadzi już krakowska prokuratura.

Wesprzyj Więź.pl

Na nową prezes zarządu została wybrana Joanna Sadzik – menadżerka i trenerka z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu i budowaniu zespołów. Przez osiem lat pracowała jako trener i dyrektor zarządzający w firmie szkoleniowej. Do „Wiosny” przeszła w 2014 roku. Zanim została dyrektorem jej programów społecznych, członkiem zarządu, wiceprezesem, a w końcu prezesem, przez dwa lata była wolontariuszką Szlachetnej Paczki. Z wykształcenia jest politologiem (specjalność dziennikarska), ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania zasobami ludzkimi oraz Szkołę Trenerów Wszechnicy UJ. To współzałożycielka Stowarzyszenia 4 Zmiana wspierającego rodziców w procesie wychowania dzieci, prowadzi też szkolenia z zakresu CSR oraz wykłada na Uniwersytecie Dzieci.

Wesprzyj Więź

– Stoimy dziś przed wielkim wyzwaniem. „Wiosna”, a wraz z nią Szlachetna Paczka, znalazły się w momencie zwrotnym. Nie uciekamy przed tym wyzwaniem. Mierzymy się z nim. Wierzymy, że przejdziemy przez nie silniejsi – powiedziała Joanna Sadzik w swoim pierwszym wystąpieniu po objęciu nowej funkcji.

– Nie przyszłam do „Wiosny”, by zostać jej prezesem. Przyszłam tu – ponad sześć lat temu – jako wolontariuszka. Przyszłam, bo chciałam zmieniać świat i mieć wpływ na to, co dzieje się wokół mnie. Zrobię, zrobimy, co w naszej mocy, by odbudować zaufanie – dodała.

Materiały Stowarzyszenia „Wiosna”, JH

Podziel się

Wiadomość