Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Prymas Polski: Kościół nie jest odpowiedzialnością nielicznych

Abp Wojciech Polak podczas Mszy Św. w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia w Częstochowie. Fot. Episkopat.pl

Kościół nie jest tylko dla wybranych, ale dla wszystkich. Wszyscy ochrzczeni mają do niego prawo i nikt nie może uciec od wzięcia za niego odpowiedzialności – mówi prymas Polski abp Wojciech Polak.

Abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, przewodniczył wczoraj w Kruszwicy Mszy św. z obrzędem poświęcenia miejscowego kościoła pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wskazując na sens tej uroczystości przypomniał, że nie skupia się ona na tym, co zewnętrzne, na widzialnej budowli, ale przypomina, że wzniesiona z kamienia i cegły świątynia jest znakiem Kościoła pielgrzymującego, a zatem znakiem nas wszystkich.

– Na mocy chrztu świętego każdy chrześcijanin jest częścią tej Bożej budowli. Od chrztu wszyscy nosimy w sobie dar Jego obecności, dar Bożej łaski, jaką Duch Święty zaszczepił w naszych sercach. I ta obecność Boga w nas wiąże i jednoczy wszystkich, zespala nas i łączy między sobą – mówił abp Polak dodając, że nikt nie zbawia się sam i nikt w Kościele nie jest sam.

Wesprzyj Więź.pl

– Kościół jest wspólnotą, która angażuje i dotyczy nas wszystkich. Nie jest własnością niektórych czy też odpowiedzialnością nielicznych. Nie jest również tylko dla wybranych, ale dla wszystkich. Wszyscy ochrzczeni mają do niego prawo i wszyscy też mają wobec niego swój obowiązek – przypomniał prymas i za papieżem Franciszkiem powtórzył, że tylko czynny udział wszystkich członków Kościoła sprawi, że będą mogli wygenerować dynamikę potrzebną dla zdrowej i skutecznej transformacji.

Wesprzyj Więź

„Niech każdy zatem baczy na to, jak buduje” – abp Polak cytował św. Pawła Apostoła, przyznając, że słowa te najlepiej uświadamiają nam naszą własną odpowiedzialność za Kościół. Odpowiedzialność, której – jak zaznaczył – nie można się pozbyć ani przerzucić na innych. – Nie możemy się jej tak po prostu zrzec. Nie możemy o niej zapomnieć czy też pod wpływem tak wielu pojawiających się dziś wewnętrznych czy zewnętrznych trudności, samemu się z niej wycofać. Trzeba nam wszystkim cierpliwie wracać do tego fundamentu, którym jest Jezus Chrystus – mówił metropolita gnieźnieński.

Odwołał się też do niedawnego listu Franciszka do Ludu Bożego, w którym papież wskazał na potrzebę osobistego i wspólnotowego nawrócenia, które jest podstawą przemiany kościelnej i społecznej. – Takiego nawrócenia dziś nam potrzeba. Potrzeba zdecydowanego powrotu do Jezusa i Jego Ewangelii, bo przecież fundamentu nikt nie może położyć innego niż ten, który jest położony, a którym jest Jezus Chrystus – przypomniał prymas Polski.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość