Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Papież przeniósł do stanu świeckiego księdza – „bohatera” nadużyć seksualnych w Chile

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w 2013 r. Fot. Mazur/catholicnews.org.uk

Fernando Karadima Fariña z archidiecezji Santiago de Chile nie jest już kapłanem – podało dziś Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Z informacji Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej dowiadujemy się, że „Ojciec Święty podjął tę wyjątkową decyzję w sumieniu i dla dobra Kościoła”. Przeniesiony do stanu świeckiego były już duchowny przez wiele lat dopuszczał się nadużyć seksualnych wobec dzieci, za co w 2011 roku wytoczono mu kościelny proces kanoniczny, który zobowiązywał go do wycofania się z życia publicznego. Miał odtąd żyć w domu zakonnym, modląc się i pokutując, pozostając nadal kapłanem i mogąc prywatnie pełnić posługę duchowną.

Treść oświadczenia Biura Prasowego:

Wesprzyj Więź.pl

Ojciec Święty Franciszek usunął ze stanu kapłańskiego Fernando Karadimę Fariñę z archidiecezji Santiago de Chile. Ojciec Święty podjął tę wyjątkową decyzję w sumieniu i dla dobra Kościoła.

Ojciec Święty wypełnił swą „najwyższą, pełną, bezpośrednią i powszechną władzę zwyczajną w Kościele” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 331), świadom swej służby ludowi Bożemu jako Następca św. Piotra.

Dekret, podpisany przez papieża w czwartek 27 września 2018, wszedł w życie automatycznie z tą samą chwilą i obejmuje także zwolnienie ze wszystkich obowiązków kapłańskich. Został oznajmiony Karadimie Fariña w piątek 28 września 2018 roku.

Przypadek F. Karadimy jest najgłośniejszy spośród wszystkich dotyczących nadużyć seksualnych ze strony duchownych wobec dzieci i nieletnich, nie jest jednak jedyny. Według mediów chilijskich dotychczas ustalono, że od 2000 roku w kraju tym wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży dopuściło się co najmniej 221 księży, braci zakonnych, sióstr i diakonów oraz 8 biskupów. A najwięcej tego rodzaju czynów stwierdzono w stołecznej archidiecezji Santiago de Chile oraz w diecezjach Rancagua, Osorno i w biskupstwie polowym.

Prokuratura przesłuchała dotychczas następujących biskupów: kard. Ricardo Ezzatiego – arcybiskupa stolicy oraz seniorów (emerytów): Luisa Infantiego Della Mora – wikariusza apostolskiego Aysén, Alejandro Goica Karmelica z Rancagui, Carlosa Pellegrína z Chillán, Cristiána Contrerasa Molinę z San Felipe, Juana Barrosa z Osorno, Marco Órdenesa Fernándeza z Iquique i Coxa Huneeusa – byłego arcybiskupa La Serena.

Wesprzyj Więź

Najstarszym spośród zatrzymanych do wyjaśnienia duchownych jest 90-letni obecnie ks. Enrique Leiva Rojas z diecezji Talca.

Wśród tych, którym zarzucano seksualne molestowanie nieletnich, jest 116 zakonników, a zakonami i zgromadzeniami, przodującymi w tych statystykach, są salezjanie – 14 oskarżonych i maryści – 13 przypadków.

KAI, JH

Podziel się

Wiadomość