Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Wojciech Kudyba nagrodzony brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wręczył prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, 22 września 2018 r. na Zamku Królewskim w Warszawie. Fot. Danuta Matloch / MKiDN

Autor wydanych przez Wydawnictwo Więź książek: „Nazywam się Majdan” i „Próba bólu. O wierszach Joanny Pollakówny” znalazł się w gronie 22 literatów, naukowców i działaczy związanych z twórczością Zbigniewa Herberta, którzy otrzymali najwyższe odznaczenia przyznawane w dziedzinie kultury – medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Uroczystość wręczenia medali odbyła się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie, podczas inauguracji I Międzynarodowego Kongresu Współczesnej Literatury Polskiej oraz XV edycji Warsztatów Herbertowskich. Odznaczenia wręczył prof. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Książki Wojciecha Kudyby są dostępne w księgarni Więzi: „Nazywam się Majdan”, „Próba bólu. O wierszach Joanny Pollakówny”.

Wesprzyj Więź.pl

Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” uhonorowany został Jan Polkowski – poeta, pisarz i wydawca za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury i osiągnięcia w pracy literackiej.

Wesprzyj Więź

Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” wyróżnieni zostali: prof. Grzegorz Bąk z Uniwersytetu Kompluense w Madrycie, prof. Piotr Kilanowski z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, prof. Małgorzata Mikołajczak z Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. Arent van Nieukerken z Uniwersytetu w Amsterdamie, prof. Marcello Paiva de Souza z Uniwersytetu w Kurytybie w Brazylii, dr Anatol Roitman z Uniwersytetu w Nowosybirsku, dr Józef Maria Ruszar z Akademii Ignatianum w Krakowie, dr hab. Rafał Żebrowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Brązowym Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymali: dr Joanna Adamowska –ze Szkoły Podstawowej nr 68 we Wrocławiu, dr Karol Hryniewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Michał Januszkiewicz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, prof. Wojciech Kudyba z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dr Agnieszka Kramkowska-Dąbrowska z Instytutu Badań Literackich, Marta Misztal– wybitna polska organistka na co dzień mieszkająca w Madrycie, która od trzech lat koncertuje podczas Warsztatów Herbertowskich, Anna Papiernik – edytorka Biblioteki Pana Cogito, dr Amelia Serraler Calvo z Uniwersytetu Kompluense w Madrycie, dr Katarzyna Szewczyk-Haake z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, dr hab. Radosław Sioma z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr Magdalena Śniedziewska z Instytutu Badań Literackich, dr Adam Workowski z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

AN, JH

Podziel się

Wiadomość