Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Polscy biskupi przygotują raport o wykorzystywaniu seksualnym nieletnich przez duchownych

Abp Wojciech Polak podczas 390. zebrania Konferencji Episkopatu Polski 25 września 2018 r. w Płocku. Fot. episkopat.pl

Zapowiedział to wczoraj prymas Polski abp Wojciech Polak w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną. W każdej diecezji powstanie też program ochrony dzieci przed pedofilią.

W przerwie obrad episkopatu, które odbywają się w Płocku, metropolita Gniezna przypomniał, że ustalenia co do programu prewencji dzieci zapadły już podczas sierpniowej Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Wesprzyj Więź.pl

Prymas Polski zapowiedział też, że biskupi przygotują raport, który da wyobrażenie o skali zjawiska wykorzystywania seksualnego dzieci przez duchownych. Natomiast podczas dzisiejszych obrad episkopat będzie kontynuował prace nad listem pasterskim na temat wykorzystywania nieletnich.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami każda diecezja zobowiązała się przygotować program prewencji, określający zasady profilaktyki w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. Program ma obowiązywać we wszystkich instytucjach katolickich pracujących z młodzieżą na terenie danej diecezji, a więc w szkołach i placówkach wychowawczych oraz w ruchach młodzieżowych.

Wesprzyj Więź

Analogiczne programy prewencji mają powstać w każdym zgromadzeniu zakonnym prowadzącym pracę wychowawczą bądź edukacyjną. – Chodzi o to, aby ci wszyscy, którzy w danej diecezji lub zakonie mają kontakt z dziećmi i młodzieżą, potrafili właściwie w różnych sytuacjach działać, jeśli dostrzegliby jakiekolwiek zagrożenia – mówił KAI prymas Polski po sierpniowych obradach Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Podczas 380. Zebrania Plenarnego KEP w Płocku biskupi omawiają kwestie duszpasterstwa młodzieży w związku z nadchodzącym synodem biskupów. Jednym z tematów jest także duszpasterstwo rodzin omawiane w kontekście Światowego Spotkania Rodzin w Dublinie w Irlandii, które odbyło się od 22 do 26 sierpnia.

KAI, DJ

Podziel się

1
Wiadomość