Testament | Księgarnia Wydawnictwo Poznańskie (wydawnictwopoznanskie.pl)

Lato 2024, nr 2

Zamów

Ukażą się nieznane teksty Karola Wojtyły. „To jedno z najważniejszych dzieł biskupa z Krakowa”

Kardynał Karol Wojtyła na ambonie podczas wygłaszania kazania. Niepokalanów, 1976 r. Fot. Zbyszko Siemaszko / NAC

Wydany przez Wydawnictwo Literackie zbiór „Kazanie na Areopagu. 13 katechez” trafi na półki księgarskie 3 października.

„Kazanie na Areopagu. 13 katechez” – pod takim tytułem ukaże się pierwsze opracowanie zapomnianych na wiele lat tekstów Karola Wojtyły. Cykl jego rozważań poświęcony jest opisanemu w Dziejach Apostolskich kazaniu św. Pawła na ateńskim Areopagu.

– Gdy po trzynastu latach od odejścia Jana Pawła II ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz powierzył Wydawnictwu Literackiemu publikację odnalezionych niedawno w ogromnym archiwum katechez o kazaniu św. Pawła na Areopagu, dotychczas nieznanych, odebraliśmy to jako wielkie wyróżnienie, a także wyzwanie wydawnicze – podkreśla Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego.

Wesprzyj Więź.pl

Udało się odtworzyć najważniejsze okoliczności powstania tego dzieła. Wiadomo, że pod koniec 1963 roku Karol Wojtyła wraz z innymi uczestnikami Soboru Watykańskiego II, po zakończeniu drugiej sesji obrad, odbył pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po drodze odwiedzili Grecję. Zatrzymali się też na ateńskim Areopagu, gdzie 2 tysiące lat wcześniej św. Paweł wygłosił kazanie, o którym mowa w Dziejach Apostolskich. Karol Wojtyła powrócił myślami na Areopag kilka lat później – w 1965 lub na początku 1966 roku – i zaczął spisywać swoje rozważania. Tak powstaje cykl 13 katechez, w centrum których znajduje się wspominany przez św. Pawła ołtarz z napisem „Nieznanemu Bogu”.

Arcybiskup krakowski rozmyśla o prawdzie, wolności i relacji chrześcijaństwa wobec innych religii. Przede wszystkim jednak biblijne medytacje służą odkryciu istoty wiary.

Wesprzyj Więź

„Ze względu na (…) konstrukcję, syntetyczność i skrótowość, szerokość i głębię spojrzenia trzeba stwierdzić, iż mamy tu do czynienia z jednym z najważniejszych dzieł biskupa z Krakowa” – napisał ks. Robert J. Woźniak we wprowadzeniu teologicznym.

Zapowiadana przez wydawnictwo konferencja prasowa odbędzie się 27 września o godz. 12 w Sali Mehofferowskiej w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej 1 w Krakowie. Ujawnione zostaną wówczas kolejne informacje nt. „Kazania na Areopagu”. Będzie można również zobaczyć wydrukowaną książkę oraz rękopis Karola Wojtyły.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość