Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Amerykański episkopat wprowadza gorącą linię w sprawach nadużyć biskupów

Theodore McCarrick podczas Forum Ekonomicznego w Davos w 2008 r. Fot. Andy Mettler / CC BY-SA 2.0

Ofiary będą mogły poufnie poinformować o poszczególnych przypadkach przestępstw seksualnych lub zaniedbań biskupów. Skargi zostaną następnie skierowane do władz cywilnych i kościelnych.

Komitet Wykonawczy Konferencji Biskupów Stanów Zjednoczonych (USCCB) zapowiedział szereg kroków w walce z nadużyciami dokonywanymi przez biskupów.

Jednym z nich jest uruchomienie gorącej linii, dzięki której osoby trzecie mogłyby poufnie poinformować o poszczególnych przypadkach przestępstw lub zaniedbań. Skargi będą następnie kierowane do właściwego organu kościelnego oraz do władz cywilnych.

Wesprzyj Więź.pl
Wesprzyj Więź

Komitet przyznał, że niektórzy biskupi swoimi czynami lub zaniedbaniami wyrządzili wielką krzywdę zarówno jednostkom, jak i całemu Kościołowi. Wykorzystali swoją władzę do manipulowania i wykorzystywania seksualnego innych. Sprawiło to, że strach przed skandalem zastąpił autentyczną troskę o tych, którzy padli ofiarą przestępczych działań.

Z kolei komitet ds. kanonicznych i kościelnych ma opracować zasady restrykcji dla biskupów, którzy zostali usunięci lub zrezygnowani z powodu zarzutów dotyczących przestępstw seksualnych wobec dzieci lub dorosłych.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość