Wiosna 2024, nr 1

Zamów

Abp Ryś: Kiedy ostatni raz otwarłeś Biblię?

Abp Grzegorz Ryś. Fot. Archidiecezja Łódzka

Słowo Boże jest jak miecz. Wymusza decyzję. Nie można wobec niego stać po środku. Czy Słowo jest taką rzeczywistością w waszym życiu? – pytał pielgrzymów abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, w Skrzatuszu.

W niedzielę, 16 września, odbyła się pielgrzymka diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do Skrzatusza. Mszę św. w sanktuarium koncelebrowali m.in. bp Edward Dajczak i bp Krzysztof Zadarko.

Wesprzyj Więź

Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Wyjaśnił zebranym, że cudowna Pieta, której w diecezjalnym sanktuarium składają hołd, to odwzorowanie postaci młodej kobiety, dziewczyny, która zarówno na Golgocie, jak i 30 lat wcześniej w Nazarecie, otrzymała słowo od Boga. To słowo, jak tłumaczył, przeprowadza Ją przez trudny moment Golgoty. – My widzimy krzyż jako szubienicę, a św. Jan widzi go jako kolebkę nowej ludzkości. My widzimy tam śmierć, a Jan widzi rodzące się życie. My widzimy Maryję, która płacze po śmierci Syna, a on widzi Maryję, która przeżywa bóle, ale są to bóle rodzenia. Ona rodzi Potomka, który miażdży zło. To jest godzina narodzin, nie godzina śmierci – mówił.

Wesprzyj Więź.pl

Arcybiskup łódzki zauważył, że „Maryja pod krzyżem jest Matką Słowa, Tą, która otwiera się na Słowo”. Pytał zebranych, jakie miejsce ma Słowo Boże w ich życiu. – Słowo jest jak miecz. Jest jednoznaczne, wymusza decyzję. Nie można wobec niego stać po środku. Czy Słowo jest taką rzeczywistością w twoim życiu? Czy znasz to Słowo? Masz je przeczytane? Masz je tak w sobie, żeby Jezus mógł je w momentach krytycznych wydobyć z twego serca? Posiadasz w domu Biblię? Kiedy ostatni raz ją otwarłeś? Kiedy ostatnio twoja Biblia przemówiła do ciebie Słowem Boga? Kiedy ostatnio ucałowałeś swoją Biblię? – pytał arcybiskup Ryś.

KAI, DJ

Podziel się

Wiadomość